1. Ana Sayfa
  2. Donanım Haberleri
  3. 3. nesil AMD EPYC Milan işlemcilerin fiyatları sızdırıldı

3. nesil AMD EPYC Milan işlemcilerin fiyatları sızdırıldı

3-nesil-amd-epyc-milan-islemcilerin-fiyatlari-sizdirildi.jpg

Seri, amiral gemisi tarafında 64 çekirdek / 128 izlek tasarıma sahip bir işlemci sunuyor.

3. nesil AMD EPYC Milan işlemcilerin fiyatları Dell tarafından sızdırıldı

Özellikle masaüstü işlemci pazarında rakibinin gerisine düşen Intel, AMD’nin mobil işlemci pazarındaki tehdidiyle de karşı karşıya. Mavi takımın elini en fazla güçlendiren yer ise sunucu pazarı. Sunucu işlemcisi pazarında oldukça yüksek bir paya sahip olan Intel, burada da AMD’nin tehditleri ile karşı karşıya. 7 nm üretimden geçen AMD’nin Milan kod adlı yeni Threadripper serisinin fiyatları, Twitter’da sızıntıları ile bilinen @momomo_us tarafından ortaya çıkartıldı.

Sızdırılan listeye göre, serinin amiral gemisi ve en hızlısı olan AMD EPYC 7763 işlemcisinin fiyatı, baz modele göre fazladan 8.069 dolar. Baz alınan EPYC 7262’nin fiyatı tam olarak bilinmediği için, işlemcilerin tam fiyatları hakkında tahmin yapmak oldukça güç. Bu derece üst seviye işlemcilerin, ev kullanıcılarından ziyade sunucularda ve profesyonel işlerde kullanılmak için tasarlandığını da hatırlatmak fayda var. Üstelik 3. nesil Milan kod adlı işlemciler, muadili 2. nesil Roma kod adlı Threadripper serisine göre daha uygun fiyatlara sahip.

3. nesil AMD EPYC Milan işlemcilerin fiyatları haricinde teknik özellikleri de belli oldu. En tepede 64 çekirdek / 128 izlek tasarımına sahip 7763 işlemcisi yer alırken, bu seri ile 8 ve 16 çekirdekli Threadripper işlemcilerini de görebiliriz. Serinin en güçlüsü AMD EPYC 7763, 2.45 GHz temel ve 3.50 GHz artırılmış frekans hızlarına sahip. 256 MB L3 önbellek ile gelen işlemci, 280W TDP değerine sahip.

3. nesil AMD EPYC Milan işlemcilerini özetlemek gerekirse, genel olarak baktığımız ana özellikler şu şekilde:

  • Gelişmiş 7nm Zen 3 çekirdekler
  • SP3 Soket uyumluluğu
  • 120W-280W arasında değişen TDP değerleri
  • PCIe 4.0 desteği
  • DDR4 bellek desteği

CES 2021’de tanıtılan işlemcilerin Mart ayının sonuna kadar piyasaya sürülmesi bekleniyor. AMD tarafında bir miktar stok sıkıntısı yaşansa da kırmızı takım, bu sorunların yakın zamanda çözüleceğini belirtti.

 

Kaynak: https://shiftdelete.net/3-nesil-amd-epyc-milan-islemcilerin-fiyatlari-sizdirildi

Yorum Yap