1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. ABD Başkanı Trump’tan ‘Siber Saldırı’ İtirafı

ABD Başkanı Trump’tan ‘Siber Saldırı’ İtirafı

trump-siber-saldiriyi-itiraf-etti

Daha önceden ABD Başkanlık seçimlerinde yaşandığı iddia edilen siber saldırılarla adı anılan Donald Trump, The Washington Post gazetesi yazarı Marc Thiessen ile yaptığı röportajda bu olayın varlığını kabul etti. Trump, 2018 yılında İnternet Araştırmaları Ajansı (IRA) odaklı bir saldırının, Rus hacker grubu tarafından yapıldığını kabul etti.

2018 yılındaki ara seçimlerde adı pek bilinmeyen Rus kaynaklı bir siber saldırı ekibi tarafından yapılan saldırıyı ABD Başkanı Trump’ın kabul etmesiyle birlikte Beyaz Saray’dan konu hakkında ilk kez bir doğrulama da gelmiş oldu.

Trump, Siber Saldırıyı Kabul Etti

Hatırlanacağı üzere 2018’deki siber saldırı ile birlikte IRA internet sitesi erişilemez hale gelmişti ve 2019’da siber saldırıya dair hazırlanan raporda, ara seçimler başladıktan sonra IRA’ya saldırı yapılmaya başlandığı ve oyların sayımına kadar birkaç gün sürdüğü belirtilmişti.

“Bak, onları durdurduk.” diyen Başkan Trump, 2016 yılında yaşanan ve sonradan soruşturmalara konu olan olaya dikkat çekti. IRA’nın bu tarihte komplo çalışmaları içinde olduğu iddia ediliyordu ve soruşturma açılmıştı.

Yorum Yap