1. Ana Sayfa
  2. Mobil Haberler
  3. ABD Kongresi’nden Apple’a gizlilik çağrısı

ABD Kongresi’nden Apple’a gizlilik çağrısı

abd-kongresi-apple-gizlilik-cagrisi.jpg

ABD Kongresi Komitesi, Apple tarafından hazırlanan “Gizlilik Politikası” için çağrı yaptı. ABD Kongresi ilgili komitesi tarafından Apple CEO’su Tim Cook’a bir mektup gönderildi. Mektupta üst düzey isimlerin imzası bulunurken, Apple’ın mağaza üzerinde yer alan uygulamalar için gizlilik politikasını “yükseltmesini” istedi.

Farklı kategorilerde yoğun kullanım oranlarına sahip olan Apple için ABD’deki birçok kurum çalışma yapıyor. ABD’nin alt yasama organı ABD Kongresi’nden de Apple’a, kullanıcıların gizliliğine karşı zararlı olabileceği düşünülen kısımlar için güncelleme talebi geldi.

ABD Kongresi Apple yönetiminden gizlilik talebinde

Apple’a gönderilen mektupta ABD Kongresi’nde yer alan önemli isimlerin imzası bulunuyor. Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi Başkanı Frank Pallone Jr. ve Tüketicinin Korunması ve Ticaret Alt Komitesi Başkanı Jan Schakowsky, Apple CEO’su Tim Cook’a kullanıcıların gizliğini öne çıkaran politika hazırlanmasını yazdı.

Apple da uygulamaların şeffaflığını sağlayan ve kullanıcıların faydasına olacağı belirtilen politikayı yeni kullanıma aldı. Bu politikayla veri toplama süreci ve sistemin açıklamalarını belirten özellikler kullanıcılara sunulmuştu. ABD Kongre Komitesi, Apple yönetiminden denetim prosedürünün ayrıntılarını ve bunların hangi aralıklarla değiştirildiğini sordu. Ayrıca uygulama gizliliği için yürüten adımlar ve denetlenen uygulamaların sayısı da talep edildi.

https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2021/02/abd-kongresi-apple-gizlilik-cagrisi.jpg

Uygulamalarda kullanıcı gizliliği sağlanmadığı anlarda da nasıl adım atılacağına dair merak bulunduğu belirtildi. Bu tür anlarda Apple’ın nasıl adım atacağı da söz konusu mektuba eklendi. Kullanıcıların gizliliğinin sağlanması için daha fazla çalışma yapılması gerektiği vurgulandı.

Bazı kaynaklara göre birçok uygulama gizlilik konusunda kullanıcılara sahte bilgiler sunuyor. Bu kullanıcıların bilgilerinin toplanmasına ve başta reklam olmak üzere birçok amaçta kullanılıyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/abd-kongresi-apple-gizlilik-cagrisi

Yorum Yap