1. Ana Sayfa
  2. Oyun Haberleri
  3. Açık kaynak kodlu GTA için yolun sonuna gelindi

Açık kaynak kodlu GTA için yolun sonuna gelindi


Rockstar Games‘in sevilen oyun serisi Grand Theft Auto‘nun eski oyunları GTA 3 ve Vice City, GitHub üzerinde Reversed yani yeniden tasarlanmış versiyonları ile oyunculara ulaşıyordu. re3 ve reVC adındaki iki farklı oyun, temelinde Rockstar tarafından tasarlanmış olup, orijinal temel üzerine yeni güncellemeler ve eklentiler sağlanıyordu.

AAP (Amerikan Pediatri Akademisi) tarafından bununla ilgili açıklama gecikmedi. AAP, GitHub’da kaynak kodun yalnızca eğitim, dokümantasyon ve modlama amacıyla kullanılması gerektiğini vurgulamış olsa da, Rockstar ve Take-Two’nun bir DMCA (Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası) yayından kaldırma işlemine girmesini engellemedi. Akademi, “Evet, bunun için çok endişelendik ve mümkün olduğunca uzun süre radarın altında kalmaya çalıştık” dedi.

GTA’yı geliştiren re3 ve reVC kaldırıldı

re3 ve reVC versiyonları orijinal oyunların güncel kalmasını hatta oyuncuların Rockstar Games tarafından beklentisini karşılıyordu. Grafiklerin iyileştirilmesi, yeni araçlar hatta yeni mekanlar gibi birçok yeniliği oyuna getirilen versiyonlar artık hayatımızda olmayacak. Türkiye’de de sevilen ve kullanılan modlar da bununla birlikte sıkıntıya girebilir. Şimdiden bile GitHub üzerinde açık kodların sayfasına erişim engellendi.

Açık kaynak kodlu re3 ve reVC engelleniyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/acik-kaynak-kodlu-gta-icin-yolun-sonuna-gelindi

Yorum Yap