Dizi ve Film Haberleri

Aile Bakanlığı, Netflix’in Tartışmalı Cuties Filmi İçin RTÜK’e Başvurdu

Netflix'te yayınlanması planlanan "Cuties" adlı film, fragmanının yayınlanmasıyla büyük tepki çekti. 11 yaşındaki bir kız çocuğunun "dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuma" tanımlamasıyla hayatını anlatan film, çocuk istismarı ve pedofili gibi ciddi konularla sosyal medyada milyonlarca kişi tarafından tepki gördü. Yaşanan bu gelişme üzerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da RTÜK'e resmi bir yazıyla başvuru yaptı.

Netflix, 9 Eylül’de yayınlamayı planladığı Cuties (Minnoşlar) adlı film ile büyük tepki topladı. 1 saat 36 dakika uzunluğunda olan ve 18 yaş üzerine yönelik olduğu belirtilen film, işlediği konu ve bazı hassas noktalar nedeniyle sosyal medyada milyonlarca kişinin tepkisini topladı. Büyük tartışmalara yol açan filmin açıklamasında “11 yaşındaki Amy, twerk yapan bir dans grubuna hayran kalır. Onlara katılma umuduyla dişiliğini keşfetmeye başlayarak aile geleneklerine meydan okur.” ifadelerine yer veriliyor. Bu gelişmeler üzerine, Aile Bakanlığı da ilgili film hakkında RTÜK’e resmi bir başvuruda bulunarak gerekli tedbirlerin alınmasını ve film hakkındaki iddiaların değerlendirilmesini talep etti.

Aile Bakanlığı, Cuties Filmi İçin RTÜK’e Başvurdu

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Netflix” isimli yayın platformunda, 9 Eylül 2020 itibarıyla 11 yaşındaki bir çocuğu konu alan bir film yayınlanmaya başlanacağı belirtildi. Netflix’in, söz konusu filmin tanıtımında “dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan bir çocuk” tanımlanmasında bulunduğu, bunun yanı sıra “çocuk filmi” görüntüsündeki yapımı izlemek için abonelerine izleyici kitle yaşının 18 yaş ve üzeri olduğu bilgisini paylaştığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, filmin, çocukların ihmal ve istismara açık hale gelmelerine neden olabileceği ve psikososyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyeceği değerlendirilmiştir. Konuya ilişkin gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Bakanlığımız tarafından RTÜK’e 20 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla resmi yazı ile talepte bulunulmuştur. Çocuklarımızın herhangi bir mecrada metalaştırılmasına, ihmal ve istismara açık hale getirilmesine karşı her daim mücadelemizi sürdüreceğiz.”

İşte tartışmalı filmin büyük tepki çeken fragmanı;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu