1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Apple, Arama Motoru İle Google’a Rakip Oluyor

Apple, Arama Motoru İle Google’a Rakip Oluyor

apple-arama-motoru-ile-google-a-rakip-olacak

Apple’ın Google ile rekabetinin olduğunu konular arasına bir yenisi daha ekleniyor. Bir süredir ortaya atılan sızıntılara göre Apple’ın bir arama motoru oluşturacağı konuşulmaya başlanmış ve sosyal medyada oluşacak rekabet ortamı ve yeni arama motorunun özelliklerine dair çeşitli görüşler belirtilmişti.

Apple’dan Google’dan Farklı Çalışacak Bir Arama Motoru Geliyor

Son zamanlarda AI (yapay zeka), ML (makine öğrenimi) ve NLP (Duyu-Dil programlama) departmanlarına yaptığı işe alımlarla dikkat çeken ve arama motoru iddialarını henüz yalanlamayan Apple’ın Google’dan farklı şekilde çalışacak bir arama motoru üzerinde çalıştığı konuşuluyor. Apple’ın internet sayfalarını tarayabilmesi için kullandığı AppleBot kayıtları incelendiğinde ise robot.txt kurallarının genişlemesi, arama sıralaması ve web sonuçlarının tutulma biçimine dair detayların bulunduğu keşfedildi.

apple-arama-motoru

Ayrıca iOS 14 ve iPadOS 14 beta sürümlerindeki Spotlight arama değişiklikleri ve diğer gelişmeler, Apple’ın yakın bir tarihte arama motoru ile karşılaşabileceğimizi ve Google’a rakip olabileceğini gösterir nitelikte. Bilindiği üzere Apple, yıllardan beri iOS, iPadOS ve macOS cihazlarında Google’ın birincil tercih arama motoru olarak sunulması için Google ile anlaşması mevcut ve bu anlaşmadan yüklü bir miktarda para kazanmakta. Fakat bu sözleşme yakın bir tarihte sonlanacak ve Apple’ın da bu tarihten itibaren yeni sözleşme yapmayarak kendi arama motorunu kullanıcılara sunması bekleniyor.

 

Yorum Yap