1. Ana Sayfa
  2. Donanım Haberleri
  3. Apple Car için tarih verildi! Tesla’nın gözü yaşlı! | 365Teknoloji

Apple Car için tarih verildi! Tesla’nın gözü yaşlı! | 365Teknoloji

apple-car-eUKi_cover.jpg

Apple hakkındaki yaptığı analizler ile bilinen Ming-Chi Kuo, son zamanlarda herkesin ilgi odağında olan Apple Car ile alakalı açıklamalarda bulundu. Ünlü analist, Apple’ın Hyundai ile çalışacağını söylerken, Hyundai’ın E-GMP olarak bilinen elektrikli otomobil platformunu kullanacağını da belirtti.

Electric – Global Modular Platform olan E-GMP modüler elektrikli otomobil platformu 2020’nin Aralık ayında duyurulmuştu. Hyundai’nin paylaştığı bilgilere göre bu platform maksimum seviyede tek şarj ile 500 kilometrenin üzerinde menzil, 3,5 saniyeden kısa sürede 0-100 km/s hızlanma, 260 km/s maksimum hız ve 18 dakikada yüzde 80 şarj gibi özellikler sunuyor.

Tahminlere göre Apple Car 2025’te tanıtılacak

Apple Car’ın en erken 2025’te duyurulacağı düşünülüyor. Ünlü analist, Apple’ın iPhone modelinin sıfırdan gelişimi için 18 ile 24 ay arasında bir geliştirme süreci olduğunu ifade ediyor. Bu sayede Kuo, Apple’ın iyi bir çalışma ile elektrikli otomobilini 2025’te piyasaya sürebileceğini söylüyor.

Apple’ın, projenin mekaniği ve üretimi için mevcut otomobil üreticileriyle görüşeceği söyleniyor. Apple’ın asıl odaklanacağı nokta ise; otonom sürüş için donanım ve yazılım, işlemci, batarya teknolojisi iç mekan tasarımı, yenilikçi kullanıcı deneyimi ve mevcut teknolojileri ile entegrasyon geliştirmek olacak.

Bir elektrikli aracın, bir akıllı telefondan neredeyse 50 kat daha fazla parçaya sahip olduğunu belirten Kuo, Apple’ın tamamen kendi üretimini yapmak istemesi halinde verilen tarihten çok daha geç bir tarihte piyasaya sürebileceğini hatırlattı. Böyle bir durumda, teknoloji devinin sektördeki avantajını kaybedeceğini de söyledi.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/otomobil/apple-car-icin-tarih-verildi-teslanin-gozu-yasli-601a8260e654d1556b3bbe81

Yorum Yap