1. Ana Sayfa
  2. Uygulama Haberleri
  3. Apple, Epic Games’in Geliştirici Hesabını Kapattı

Apple, Epic Games’in Geliştirici Hesabını Kapattı

apple-epic-games-in-gelistirici-hesabini-kapatti

Son birkaç haftadır Apple ve Epic Games arasında ödeme yöntemi konusunda bir gerginlik mevcut ve şirketler bu gerginlik neticesinde radikal kararlar alabiliyor. Son olarak Fortnite’ı App Store’dan kaldıran Apple, şimdi de Epic Games’in geliştirici hesabını tamamen kapattı ve oyun dünyasını şoka uğrattı. Bu gelişmeyle birlikte Epic Games’e ait olan Fortnite dahil tüm uygulamalar, iOS tabanlı cihazlar tarafından indirilemeyecek.

Apple, Epic Games’e Ağır Ceza

Hatırlanacağı üzere Epic Games, yeni güncelleme ile oyuna kendi ödeme sistemini eklemiş ve oyun için satın alımları Apple’ın App Store’daki ödeme ekranından daha uygun fiyata sunmuştu. Bu durum, Apple’ı rahatsız etmiş ve her şey bu şekilde başlamıştı. Apple’ın uygulama marketi App Store kurallarına göre geliştiriciler, mobil uygulamalarında Apple’ın uygulama içi ödeme sistemini kullanmak zorunda. Çünkü Apple, bu ödeme yöntemlerinden yüzde 30’a kadar kesinti yapıyor.

Epic Games ise, oyuna eklediği kendi ödeme sistemi ile bu kesintilerden kurtulmayı amaçladı, ancak bu adım Fortnite’ın App Store’dan kaldırılmasına neden oldu. İki şirket arasında günlerdir devam eden gerginlikte bir aşama daha kaydedildi. Apple, Epic Games’in geliştirici hesabını resmen kapattı ve iOS geliştirici araçlarına olan erişimini kesti. Daha önce Epic Games’in oyunlarını indirmiş olan oyuncular, herhangi bir sorun yaşamadan oyunları oynamaya devam edebilecek. Ancak oyunları yeniden indirmek imkansız olacak.

Daha önce Fortnite’ı kaldırdığı için Apple’a dava açan Epic, şimdi de geliştirici hesabını kapattığı için Apple’ı mahkemeye verecek. Apple; Epic Games Apple’ın ödeme sistemini atlattığı oyun içi satın alma kısmını kaldırırsa, Fortnite’ı yeniden App Store’da yayınlayacağını söylüyor. İki şirket arasındaki bu gerilimin önümüzdeki günlerde daha da tırmanması bekleniyor.

Yorum Yap