1. Ana Sayfa
  2. Uygulama Haberleri
  3. Apple, Fortnite’ı App Store’dan Kaldırdı

Apple, Fortnite’ı App Store’dan Kaldırdı

apple-fortnite-oyununu-app-store-magazasindan-kaldirdi

Epic Games tarafından geliştirilen ve dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından oynanan popüler oyun Fortnite, Apple’ın uygulama marketi olan App Store’dan kaldırıldı. Şok etkisi yaratan bu gelişme hakkında Epic Games ya da Apple tarafından şimdilik bir açıklama yapılmadı.

Apple’dan Epic Games’e Sert Ceza

PUBG’nin en önemli rakiplerinden biri haline gelen Fortnite, dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından oynanıyor ve birçok kişiye göre en iyi Battle Royal oyunu konumunda. Fakat bugün oyunla ilgili yaşanan bir gelişme, oyuncuları bir hayli şaşırtmış durumda.

Teknoloji devi Apple, şok bir kararla Fortnite oyununu App Store’dan kaldırdı. Bu gelişmeyle birlikte iOS cihazlara App Store üzerinden Fortnite yüklenemiyor. Apple’ın Fortnite gibi bir popüler oyunu App Store’dan kaldırmasının arkasındaki neden bilinmese de, iddialara göre Epic Games’in V-Bucks konusundaki politikası bu durumu etkiledi.

Epic Games, yeni ödeme sistemiyle birlikte Fortnite içerisindeki para birimi V-Bucks’ı doğrudan oyun içerisinden satacağını duyurmuştu. Fortnite’ın yayınlandığı uygulama mağazalarıyla arasındaki bağı kopartan bu hamle, Apple’ın App Store’dan Fortnite’ı kaldırmasıyla sonuçlandı.

Epic Games, yeni ödeme sistemiyle oyun içi para birimini oyunculara %20 daha uygun bir şekilde satıyor. Apple, App Store üzerinden alınan V-Bucks oyun parasını 9,99 dolara satarken, doğrudan Epic Games üzerinden alınan V-Bucks oyun parası 7,99 dolardan satılıyor. İşte bu gelişme sonrası Apple, oyun içi satın alımlardan kaybettiği komisyon miktarını Epic Games’in Fortnite oyununu uygulama marketinden kaldırarak yanıtladı.

fortnite-v-bucks-apple-epic

Apple, kullanım şartlarında tüm uygulama içi satın alımların kendi platformu üzerinden gerçekleşmesi gerektiğini belirtmişti. Epic Games’in aldığı son kararda bu düşünceye karşı çıkılmak istendi ve bir açıklama yapıldı. Epic Games, yaptığı açıklamada geliştiricilerin doğrudan ödemeler aracılığıyla da gelir elde edebilmeleri gerektiğini de ifade etti.

Yorum Yap