1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Bilgisayarda Ekran Görüntüsü (Screenshot) Nasıl Alınır?

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü (Screenshot) Nasıl Alınır?

bilgisayarda-ekran-goruntusu-screenshot-nasil-alinir

Bilgisayarda ekran görüntüsü (screenshot) almak için direkt olarak kullandığınız işletim sisteminin (Windows, Mac veya Linux) standart olarak sunmuş olduğu tuş kombinasyonları ile ekran görüntüsünü alabilir ve bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Daha sonrasında, aldığınız ekran görüntüsünü dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Peki bilgisayarda ekran görüntüsü nasıl alınır? Hangi işletim sisteminde hangi tuşlarla ekran görüntüsü alınır?

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü (Screenshot) Alma Yolları

Bilgisayarların işletim sistemlerinde standart olarak ekran görüntüsü alabilmek için bir özellik mevcuttur ve kullanıcılar doğru tuş kombinasyonlarını kullanarak ekran görüntüsü alabilir ve aldıkları ekran görüntüsünü kaydederek dilediği gibi kullanabilir. Aşağıda Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde ekran görüntüsü almak için kullanabileceğiniz tuş kombinasyonlarını ayrı ayrı görüntüleyebilirsiniz…

Windows Bilgisayarda Ekran Görüntüsü (Screenshot) Alma

Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarda ekran görüntüsü almak için klavyede bulunan Print Screen ya da kısaltılmış şekilde Print Scrn tuşuna basmanız yeterlidir. Otomatik olarak ekranın görüntüsü çekilecek ve bilgisayar hafızasına atılacak. Ekran görüntüsünü aldıktan sonra Paint gibi bir resim düzenleme programını açarak CTRL + V tuş kombinasyonuyla görseli yapıştırmanız ve sonrasında kaydetmeniz yeterlidir.

Mac Bilgisayarda Ekran Görüntüsü (Screenshot) Alma

Mac OS X işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız, ekran görüntüsü almak için klavyede bulunan Shift + Command + 3 tuşlarına basmanız yeterli olacaktır. Ekran görüntüsü tüm ekranı içerecek şekilde alınacak ve görsel otomatik olarak Masaüstü’ne kaydedilecektir.

Eğer ekranın belli bir kısmını işaretleyerek ekran görüntüsü almak isterseniz, bu defa da Shift + Command + 4 tuş kombinasyonunu kullanmanız gerekir. Bu tuşlara aynı anda bastığınızda, ekranda istediğiniz alanı seçebileceğiniz bir seçenek aktif olacak ve artı imlecini sürükleyerek ekran görüntüsü alabileceksiniz. Bu işlem sonrasında da görsel otomatik olarak Masaüstü’ne kaydedilecektir.

Linux Bilgisayarda Ekran Görüntüsü (Screenshot) Alma

Linux işletim sistemiyle çalışan bir bilgisayar kullanıyorsanız, ekran görüntüsü almak için klavyeden PrtScn tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Tuşa bastıktan sonra, görüntüyü kaydedebilmeniz için bir pencere açılacak ve Kaydet butonuna basarak görüntüyü kaydedebileceksiniz.

Eğer ekranın belli bir kısmını işaretleyerek ekran görüntüsü almak isterseniz, bu defa da Shift + PrtScn tuş kombinasyonunu kullanmanız gerekecektir. Neyin ekran görüntüsünü almak istiyorsanız, seçim kutucuğuna tıklayıp sürükleme yapmanız gerekir. Sürükleme işlemi sonrasında görsel dosyası Resimler klasörüne otomatik olarak kaydedilir.

Yorum Yap