1. Ana Sayfa
  2. Bilim Haberleri
  3. Bilim İnsanları Evrenin Yaşını Kesin Olarak Açıkladı

Bilim İnsanları Evrenin Yaşını Kesin Olarak Açıkladı

bilim-insanlari-evrenin-yasini-tam-olarak-ortaya-cikardi

Bilimsel araştırmalar arasında en önemli konulardan olan evrenimizin yaşına dair yeni bir gelişme yaşandı. Bilim insanları, en eski ışık örneklerini inceleyerek evrenin yaşı konusunda yeni bir karara vardı. Bilim insanları, elde edilen bu yeni veriyi evrenin kesin olarak hesaplanan yaşı olarak ifade edebiliyor.

Şili’de bulunan gözlemevinde görevli astronomlar, evrenin bilinen en eski ışığını inceleyerek evrenimizin yaşını tespit etti. Buna göre evrenimiz yaklaşık olarak 13 milyar 800 milyon yıldır varlığını sürdürüyor. Bu hafta Journal of Cosmology and Astroparticle Physics dergisinde yayımlanan iki makaleye göre araştırmacılar, evrende gözlemlenebilen en eski ışığın kozmik mikrodalga arka planını inceleyerek evrenimizin yaşını belirlemeyi başardı.

evrenin-yasi-tam-olarak-hesaplandi-13-8-milyar-yil

Evrenin Yaşı 13,8 Milyar Yıl

Bünyesinde 140 araştırmacı bulunan bir araştırma ekibi, evrenin yaşını tam olarak ortaya çıkarabilmek için 7 ülkeden 41 enstitü bünyesinde çalışmalarını sürdürüyordu. Araştırmanın liderliğini ise Princeton Üniversitesi üstlenmişti. Araştırmada kullanılan veriler ise Şili’de Atacama Çölü’nde bulunan Atacama Kozmoloji Teleskobu’ndan elde edildi.

Kozmik mikrodalga arka plan, Büyük Patlama sonrasında geride kaldığına inanılan parlama olarak gösteriliyor. Büyük Patlama bilim çevrelerince evrenin nasıl başladığına dair en iyi açıklama olarak gösteriliyor. Araştırmacıların elde ettiği veriler, 2015 yılında Avrupa Uzay Araştırmaları Örgütü’nün Planck uydusundan aldığı verilerle de uyumlu.

Araştırmacılar evrenin yaşını belirlemek için 20 milyar ışık yılı çapındaki bir alanda yer alan ve Büyük Patlama’dan 380 bin yıl sonra ortaya çıkmış ışık örneklerini inceledi. Bu incelemelerin yer aldığı iki makaleden biri gökyüzü haritalarını ve metodolojiyi içerirken diğer makale ise sonuçlara odaklandı.

ACT araştırmacılarının ölçümlerine göre dünyadan bir megaparsek yani 3,26 milyon ışık yılı mesafede bulunan bir cisim, evrenin genişlemesinden dolayı saniyede 67,5 kilometre hızla uzaklaşıyor. Bu sonuçlar da Planck uydusunun elde ettiği sonuçlarla birebir örtüşüyor. Araştırmacılar şimdi ellerindeki verilerle evrenimizin “Bebeklik Fotoğrafını” oluşturuyor.

Yorum Yap