1. Ana Sayfa
  2. Oyun Haberleri
  3. CD Projekt Red’in kaynak kodları sızdırıldı!

CD Projekt Red’in kaynak kodları sızdırıldı!

CD-Projekt-Red..jpg

Ünlü Polonyalı oyun geliştiricisi CD Projekt Red geçtiğimiz günlerde siber bir saldırı ile karşı karşıya gelmişti. 2020 başlarından beri artan ve Ubisoft, Capcom gibi büyük kuruluşları da vuran siber saldırılardan CDPR’da nasibini aldı. Cyberpunk 2077, Witcher 3 ve Gwent gibi pek çok oyunun kaynak kodları tehlikede olmakla beraber, şirketin itibarı da söz konusu.

Aralık ayında Cyberpunk 2077 ile oldukça gündem olan şirket, yine oldukça zor bir durumda kaldı. Salı günü CD Projekt Red bir siber saldırıya maruz kaldığını açıklamıştı, Şirket Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Bazı iç sistemlerimizin güvenliği ihlal edildi.” ifadesini kullandı. Saldırganlar pek çok bilgisayardan data çalarken bir kısmına da kullanılmayacak derecede hasarlar verdi. Ancak CDPR, çalınan verileri yedeklerden kurtarabildiklerini ve fidyeyi ödemeye güçlerinin yetmeyeceğini açıkladı.

Korsanlar kaynak kodları satışa koydu!

Olay, CD Projekt Red’in hatalarla dolu Cyberpunk 2077 sürümü nedeniyle aylarca süren eleştirilerle karşı karşıya kaldığı sırada geldi. Oyunun farklı platformlarda o kadar çok performans sorunu vardı ki, Sony oyunu PlayStation Store‘dan çekti ve şirket de geri ödemeler yapmak durumunda kaldı. Saldırganlar sadece Cyberpunk 2077  değil, Witcher 3‘ün yayınlanmamış birkaç versiyonunu  ve dijital Witcher kart oyunu Gwent gibi diğer CD Projekt Red oyunlarının da kaynak kodlarını çaldılar.

Saldırıyı üstlenen hackerlar bununla da kalmayıp, yatırımcı ilişkileri, insan kaynakları ve muhasebe verileri gibi ticari bilgileri de çaldıklarını iddia ediyorlar. Fidye notlarında “Bir anlaşmaya varmazsak, kaynak kodunuz online olarak satılacak veya sızdırılacak ve belgeleriniz oyun basınıyla paylaşılacak ve kamu imajınız daha da alt üst olacak. dedi.

Oldukça zor dönemlerden geçen şirket, fidyeyi ödeyemeyeceğini açıklaması üzerine saldırganlar Gwent’in kaynak kodlarını açık arttırmayla satışa sundu. Açılış fiyatı 1000 dolardan başlayan kodların kurtarılma ihtimali pek olası görünmüyor. CD Projekt Red istenilen rakamı ödese bile satıştan kaldıracaklarının da bir garantisi yok.

Kaynak: https://shiftdelete.net/cd-projekt-redin-kaynak-kodlari-sizdirildi

Yorum Yap