1. Ana Sayfa
  2. Uygulama Haberleri
  3. CIA’den TikTok Raporu: Kanıt Bulunamadı

CIA’den TikTok Raporu: Kanıt Bulunamadı

cia-den-tiktok-raporu-kanit-bulunamadi

Özellikle son 2 haftadır Microsoft’un TikTok’u satın almak istemesi ve ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın TikTok’u yasaklamak istemesi ve son olarak da TikTok ile WeChat uygulamalarının ABD’de yasaklanmasının önünü açan kararnameyi imzalamasıyla TikTok uygulaması birçok kez ön plana çıktı. Trump’ın TikTok uygulaması hakkındaki ulusal güvenlik ve gizlilik ihlali iddialarını inceleyen CIA, TikTok hakkında bir rapor hazırladı.

CIA’den TikTok İçin Araştırma

New York Times’ın haberine göre Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), TikTok uygulaması hakkında ortaya atılan Çin istihbarat servisine kullanıcıların verilerini aktardığına dair iddiaları araştırdı. Konu hakkında bir rapor hazırlayan CIA, TikTok uygulamasının Çin istihbarat servislerine herhangi bir veri sağladığına yönelik bir kanıta ulaşılamadığı sonucuna vardı. Çin merkezli ByteDance şirketine ait olduğu için Çin hükumetinin TikTok üzerinden veri çekmesinin mümkün olduğu sonucuna varan CIA analistleri, yine de bu iddiayı kesin olarak kanıtlayacak bir kanıt bulamadı.

Bilindiği üzere ABD Başkanı Donald Trump, Perşembe günü imzaladığı kararname ile TikTok ve WeChat uygulamalarının Amerikan şirketlerine satılmadığı halinde 45 gün içinde ülke çapında yasaklanacağını onaylamıştı.

Yorum Yap