1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Çift maske takmak daha mı koruyucu? İşte cevabı | 365Teknoloji

Çift maske takmak daha mı koruyucu? İşte cevabı | 365Teknoloji

cift-maske-takmak-koruyucu-mu-vFWx_cover.jpg

2019 yılının son aylarında yayılmaya başlayan koronavirüs hala gündemin en üst noktasından kendisine yer buluyor. Etkisini azaltmak şöyle dursun giderek arttıran salgına karşı henüz herhangi bir tedavi yöntemi de geliştirilebilmiş değil. Aşı konusunda ise bir tedarik sorununun olduğu apaçık ortada.

İnsanlar ise virüsten korunmanın yollarını kendi yöntemleri ile bulmaya çalışıyor. Bu anlamda en çok yapılan ve dillendirilen yöntem ise çift maske takmak. Artık günlük yaşantımızda çift maske takan insanların sayısı giderek artıyor. Peki ama çift maske takmak, tek maske takmaya oranla daha mı koruyucu?

Çift maske takmak daha mı koruyucu? İşte cevabı

Uzman doktorlar ile yapılan araştırmalara göre bu sorunun cevabı evet ancak şart değil. Eğer gerçekten kaliteli ve 3 katlı bir maske kullanıyorsanız, çift maskeye gerek yok. Fakat maskeye güvenmiyorsanız ikili olarak kullanmanızda yine de fayda var. Tedbiri arttırmak, ne koşulda olursa olsun çok daha iyi gibi gözüküyor.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Azap ise, “Şu an için elimizde çift maske kullanımını destekleyecek bir bilimsel bilgi yok, bunun daha iyi koruduğunu söyleyen bir bilgi yok. Önemli olan kullandığımız tek maskenin, tıbbi maskenin 3 katlı arada bir geçirmez tabaka olan kurallara uygun üretilmiş maske olması. ” diyerek konu hakkında herhangi bir bilimsel verinin elimizde bulunmadığını ifade ediyor.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/guncel/cift-maske-takmak-daha-mi-koruyucu-iste-cevabi-60165a4eee0807159c3b85d0

Yorum Yap