1. Ana Sayfa
  2. Mobil Haberler
  3. Çin öğrencilere okullarda telefon yasağı getiriyor

Çin öğrencilere okullarda telefon yasağı getiriyor

cin-ogrencilere-okullarda-telefon-yasagi-getiriyor.jpg

Çin Eğitim Bakanlığı, çocukların telefonlarını okulda kullanmalarını yasaklayan bir kararı yürürlüğe sokmaya hazırlanıyor. Karara göre öğrenciler, ebeveynlerinin yazılı izinleri olmaksızın cep telefonlarını okula sokamayacak. Ebeveynler cephesinden de söz konusu telefon yasağı için itirazlar geliyor,

Telefon yasağı nedeniyle öğrenciler farklı şekilde iletişim kuracak

BBC’nin haberine göre hükümet yetkilileri kararın gerekçesi olarak gençlerin görme yeteneklerini korumak, konsantrasyonlarını artırmak ve internet bağımlılıklarını önlemek gibi nedenleri sıraladı. Bunun yanında getirilmesi planlanan yasağa göre okullar, ebeveynlerin gün boyunca çocuklarıyla iletişim kurmak için alternatif yollara teşvik edecek.

cin-ogrencilere-okullarda-telefon-yasagi-getiriyor

Ülkenin önemli gazetelerinden China Daily’e göre ebeveynler ve Pekin hükümeti arasında kararın uygulanır olup olmadığına yönelik hararetli tartışmalar yaşanıyor. Zira hükümete bağlı Çin İnternet Ağı Bilgi Merkezi’ne göre, Çin’deki çocukların ve gençlerin büyük çoğunluğu internete akıllı telefonlarından erişiyor. Bu oran 18 yaşından küçüklerde yüzde 74’ü bulurken, ebeveynler olası acil durumlarda haber alamayacakları konusunda endişelerini dile getiriyor.

Yetkililer ise internet kullanımının genç nüfus üzerindeki sağlığı etkilediğinden endişe duyuyor. Çin’de son yıllarda yapılan araştırmalara göre genç nüfus arasında göz bozuklularının oranı bir hayli yükseldi. 2018 yılında devlet yetkilileri, sorunun bir kısmını oyun sektörüne yıkarak bu sektörü düzenlemeyi planladıklarını açıklamıştı. Oyun bağımlılığının da zihinsel sağlığa zarar verdiğini gerekçe göstererek, 2019 yılında 18 yaş altındaki gençlere bir dizi yasak getirmişti.

Benzer bir adımı da kısa bir süre önce Fransız hükümeti atmış, ilk ve ortaokul öğrencilerinin telefon kullanımını kısıtlamıştı.

Kaynak: https://shiftdelete.net/cin-ogrencilere-okullarda-telefon-yasagi-getiriyor

Yorum Yap