1. Ana Sayfa
  2. Oyun Haberleri
  3. Çin’e özel Steam sürümü 9 Şubat’ta yayınlayabilir

Çin’e özel Steam sürümü 9 Şubat’ta yayınlayabilir

cine-ozgu-steam-surumu-9-subatta-yayinlayabilir.jpg

Popüler dijital oyun platformu Steam, tüm dünyada en çok kullanılan uygulamalar arasında yer alıyor. İçerisinde binlerce oyunun yer aldığı ve oyuncuların birbirleri ile etkileşim kurabildiği platform, oyun satın alıp indirmenin yanı sıra sosyal bir ortamda sağlıyor. Valve‘nin sahibi olduğu oyun platformu, şimdi de Çin‘e özel sürümü ile gündemde.

Steam’in Çin sürümünde Dota 2 ve CS:GO’da yer alacak

Oyun analisti Daniel Ahmad’a göre Steam’in Çin sürümü, 9 Şubat‘ta halka açık betaya girecek. Yalnızca Çin’de satışa sunulacak ve yalnızca ülke hükümeti tarafından onaylanan oyunları içerecek olan özel sürümde, dünyaca popüler Dota 2 ve CS:GO‘da yer alacak. Bu iki popüler oyunun Valve’in Steam Çin aracılığıyla sunacağı ilk oyunlar arasında olduğunu da belirtelim.

2021‘in başlarında Steam‘in Çin sürümünü yayınlayacağını bildiren Valve, 2018 yılından beri, Çinli yayıncı Perfect World ile platform üzerinde çalışmaya devam ediyor. Ek olarak Steam‘in Çin sürümünün, ülkedeki uluslararası sürümü ne derece etkileyeceği ise henüz bilinmiyor.

Ahmad’a göre mevcut Steam hesapları, çoğu oyunda olduğu gibi yazılımın her iki sürümüyle de çalışacak. Ayrıca platformdaki her şey Çin‘deki uluslararası müşteri için aynı kalmaya devam edecek. Ancak tabii ki ülkenin kendi içerisinde uluslararası sürümü yasaklaması bu durumu değiştirebilir.

Aynı zamanda uluslararası sürümünün yasaklanması oyuncuların birçok oyuna erişimini kaybetmelerine de neden olacak. Bu duruma örnek olarak geçen yılın sonunda Apple’ın, Çin hükümetinin Uluslararası Standart Kitap Numarası’na (ISBN) sahip olmadığı için Çin’deki App Store’dan yaklaşık 39.000 oyunu kaldırmasını verebiliriz.

Henüz detayları netleşmeyen Steam Çin sürümü hangi aşamalardan geçecek ve Valve nasıl bir yol izleyecek önümüzdeki günlerde göreceğiz.

 Kaynak: https://shiftdelete.net/cine-ozel-steam-surumu-9-subatta-yayinlayabilir

Yorum Yap