1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Clubhouse’a nasıl girilir? Sohbet nasıl başlatılır? İşte detaylar

Clubhouse’a nasıl girilir? Sohbet nasıl başlatılır? İşte detaylar

clubhouse-app-1611691074.jpg

Son günlerde popüler olan sosyal ağ uygulaması Clubhouse, gündemden düşmüyor. Sosyal medya fenomenlerinden siyasetçilere, ünlü iş adamlarından oyunculara, herkesin katıldığı bu Clubhouse sosyal medya uygulaması son zamanların en çok konuşulan konusu haline geldi. Elon Musk’ın sohbetiyle Twitter’da TT olan Clubhouse giderek yaygınlaşırken “Clubhouse’a nasıl girilir? Sohbet nasıl başlatılır” gibi soruların cevabı da merak ediliyor.

Elon Musk Clubhouse’ta ne konuştu?

Bu soruların cevabını vermeden önce uygulamaya bakalım… Geliştiricisi Alpha Exploration olan ve 2020 yılının başlarında çıkış yapan Clubhouse, Facebook, Twitter ve İnstagram gibi sosyal medya uygulamalarının aksine hiçbir şekilde görsel ve yazılı paylaşımlara izin vermiyor. Konsept olarak sadece sesli sohbet imkanı sunan bu ses temelli sosyal medya uygulaması, yapımcılarının tabiriyle sosyal medyaya yön vermek için piyasaya sürüldü.

1. Clubhouse nedir?

Clubhouse, sadece sesli paylaşımlara olanak sağlayan bir sosyal medya uygulaması olarak öne çıkıyor. Facebook, Twitter ve İnstagram gibi sosyal medya uygulamalarının aksine yazılı, görsel, yorum ve beğeni gibi sosyal medya aktivitelerini tamamen ortadan kaldırarak sadece kurulan sohbet odalarında sesli paylaşımlara izin veriyor. Ayrıca uygulama yeni geliştirildiği için ilk etapta sadece iPhone kullanıcıları giriş yapabiliyor.

2. Clubhouse nasıl indirilir?

Clubhouse daha önce de belirttiğimiz gibi şu an için sadece iOS cihazlar tarafından kullanılabiliyor. Bu nedenle

  • App Store mağazasını açın
  • Clubhouse uygulamasını indirin
  • Uygulama açıldıktan sonra kullanıcı adı belirlemeniz gerekecek
  • Bu aşamada cep telefonu numaranız ile kayıt veya davetiye kodu ile kayıt olmanız istenecek
  • Eğer cep telefonu numaranız ile kayıt olursanız bekleme sırasına alınacaksınız
  • Davetiye kodu ile kayıt olursanız hızlıca uygulamaya kayıt olabilirsiniz
  • Daha sonra ilgi alanlarınız ile ilgili bazı işaretlemeler yapacaksınız
  • Uygulamayı kullanmaya hazırsınız, istediğiniz odaya girip dinleyici olabilir veya kendiniz oda oluşturup moderatör olabilirsiniz

3. Clubhouse uygulamasına nasıl girilir?

Clubhouse uygulaması maalesef direkt kayıt olup giriş yapacağımız bir sosyal medya uygulaması değil. Bunun için ilk önce uygulamayı daha önce kullanmış veya daha önce kayıt olmuş birisinden davetiye kodu almanız gerekiyor. Eğer çevrenizde bu uygulamayı kullanmış tanıdığınız birisi yoksa Twitter’da Clubhouse ile ilgili arama yaparak paylaşılan davetiyelerden birini kapabilir veya Clubhouse uygulamasını kullanan birileri ile iletişime geçerek onların size davetiye göndermesini sağlayabilirsiniz. Ancak bazıları bu davetiye işini ücrete dökerken bazıları ise ücretsiz verebiliyor. Tercih size kalmış.

clubhouse

Ancak herhangi bir şekilde davetiye bulamazsanız da üzülmeyin. Cep telefonu ile de kayıt olabildiğiniz bu uygulama sizi doğal olarak bekleme sırasına alıyor ve sıranız geldiğinde Clubhouse uygulamasına giriş yapabiliyorsunuz.

4. Clubhouse profilinizi nasıl oluşturabilirsiniz?

Uygulamayı indirdiniz ve gereken davetiyeyi de bularak uygulamaya kayıt oldunuz. Sıra geldi profilinizi oluşturarak sohbete hazır hale gelmeye. Tıpkı diğer sosyal medya uygulamaları gibi başkalarına sizin hakkınızda bilmesi gereken bilgileri vermek için profilinizi oluşturmanız gerekiyor. Uygulama ilk olarak sizden bir profil fotoğrafı istiyor. Uygulama ayrıca gülümseyen bir profil fotoğrafınızın olmasının daha fazla ilgi çekeceğini belirtiyor. Daha sonra profil fotoğrafınızın alt kısmında görünecek bir biyografi yazısı belirlemeniz gerekiyor.

clubhouse

Clubhouse, biyografi yazısının uygulamadaki en önemli faktör olduğunu belirtiyor. Biyografi yazısının; ne tür sohbetlere dahil olmak istediğinizi, ne tür konular hakkında tartışma yapmak istediğinizi, ayrıca diğer üyelerin arama yaptıkları zaman sizleri daha kolay bulabilmelerini sağlayan çeşitli anahtar kelimeleri de yazmanız gereken çok önemli bir faktör olduğu belirtiliyor.

5. Clubhouse sohbet koridoru nedir?

Aslında tüm sihrin gerçekleştiği yerdir. Burada aktif ve devam eden sohbetlerin bulunduğu çeşitli odalar ve kendi sohbetinizi başlatarak moderatör olabileceğiniz ‘oda başlat’ seçeneğinin olduğu yerdir. Clubhouse sohbet koridorunda üst tarafta daha önce katılmış olduğunuz sohbet odaları ve katılmayı planladığınız sohbet odalarının bulunduğu bir bölüm mevcuttur.

clubhouse

Ayrıca bu bölümde bulunan sohbet odalarının hangi konu üzerine olduğu, içerisinde kaç kişinin olduğu gibi detayları görebilirsiniz. Bu bölümde ilginizi hangi konu çekiyorsa o odaya giriş yaparak sohbete dahil olabilirsiniz.

6. Clubhouse sohbet nasıl edilir?

Büyük bir kongrede olduğunuzu, içeri girdiğiniz zaman bir konuşmacı ve onlarca dinleyici olduğunu düşünün. Arada söz hakkı alarak kalkan ve konuşan kişiler olduğunu da düşünün. Clubhouse uygulamasının tam olarak uygulamak istediği konsept bu olsa gerek. Daha önce de belirttiğimiz gibi odaya ilk olarak dinleyici olarak giriş yapıyorsunuz ve herhangi bir şekilde sohbete katılamıyorsunuz. Ancak sohbet ekranının sağ alt tarafında el kaldırma butonu olacak, bu şekilde moderatörden sohbete katılmak için izin istiyorsunuz. Eğer moderatör isteğinizi onaylarsa sohbete dahil olarak konuşmacı olabiliyorsunuz.

clubhouse

Bir diğer seçenek ise moderatör olarak kullanmak isterseniz kendinize bir oda oluşturuyorsunuz. Bu sayede tüm yetki sizde oluyor ve sohbeti, sohbete katılacak kişileri ve sohbetin gidişatını kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca sizi dinleyen kişileri de davetiye göndererek sohbetinize dahil edebiliyorsunuz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/clubhousea-nasil-girilir-sohbet-nasil-baslatilir

Yorum Yap