İnternet Haberleri

Diğer Gezegenlerde Kaç Yaşında Olduğunuzu Gösteren Site

Bilindiği üzere Güneş Sistemi'ndeki gezegenler birbirlerinden farklı sürelerde hareketlerini tamamlıyor ve bu da birbirleri arasında zaman farkı oluşmasına neden oluyor. Bir internet sitesi de, Güneş Sistemi'ndeki diğer gezegenlerde kaç yaşında olduğunuzu hesaplıyor.

Gezegenler gerek sıcaklıkları gerek de hareket hızları bakımından birbirinden farklı özelliklere sahip. Gezegenler arasındaki bu hareket farkı da Dünya ile başka bir gezegendeki zaman kavramlarının değişiklik göstermesine neden oluyor. Güneş Sistemi’ndeki gezegenlerin her biri Güneş ve kendi etrafındaki 1 tam turu birbirlerinden farklı sürelerde bitiriyor. Bu da, gezegene göre 1 yılın tamamlanma süresinde farklılıklar oluşmasına sebep oluyor. Hazırlanan bir internet sitesi, gezegenlerdeki zaman kavramının farklılığından yola çıkarak diğer gezegenlerde kaç yaşında olduğunuzu gösteriyor.

“Diğer Gezegenlerde Kaç Yaşındayım?” Sorusuna Cevap Veren Site

Exploratorium adlı bir internet sitesi, insanların diğer gezegenlerde kaç yaşında olduğunu hesaplayabilecekleri eğlenceli bir hesap yöntemi geliştirdi. Siteyi kullanarak insanların diğer gezegenlerde kaç yaşında olduğunu öğrenmeleri oldukça basit. Exploratorium’un hazırladığı hesap makinesine giderek sonrasında doğum tarihini ay, gün ve yıl olarak girerek hesapla (calculate) tuşuna basmak yeterli oluyor. Eğer siz de diğer gezegenlerde kaç yaşında olduğunuzu merak ediyorsanız, buraya tıklayarak hemen internet sitesine gidebilirsiniz.

diger-gezegenlerde-kac-yasindayim

Ayrıca Exploratorium’un bu hesap makinesi sadece diğer gezegenlerdeki yaşınızı değil bir de o gezegende bir sonraki doğum gününüzü de gösteriyor. Örneğin bir kişinin 5 Haziran 1996 tarihinde doğduğunu düşünelim. Hesaplama yaparsak Merkür’de 100,6 yaşına, Plüton’da ise 0,097 yaşına ulaşıyoruz. Ayrıca Merkür’de bir sonraki doğum günü 1 Ekim 2020’yken Plüton’da bir sonraki doğum günü 11 Haziran Mart 2245’te oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu