1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Dünya Dogecoin’i konuşuyor: Yüzde 850 yükseldi

Dünya Dogecoin’i konuşuyor: Yüzde 850 yükseldi

dunya-dogecoini-konusuyor-yuzde-850-yukseldi.jpg

Popüler bir kripto para olmayan hatta bir şaka paylaşımıyla yola çıkan Dogecoin (DOGE) son 24 saatte yüzde 850 oranında bir değer kazandı. GameStop hisselerinin yükselişinden sorumlu WallStreetBets grubunun eylemi üzerine yüzde 850 oranında bir değer artışı yaşadığı belirtilen Dogecoin, bir anda tüm dünyada gündem oldu.

Popüler kripto para birimi CoinMarketCap verilerine göre piyasada 7. büyük para birimiydi. DOGE’un piyasa değeri Chainlink’i (LINK) geçerek 9 milyar 394 milyon dolara ulaştı.

WallStreetBets grubu GameStop hisseleri aracılığıyla ‘short pozisyon’ hisse satıcılarına karşı bir eylem gerçekleştirmişti. Short pozisyon, ilgili hisse değerinin düşeceği beklentisi ile satış yapılması durumudur.

Dogecoin nedir?

Dogecoin, Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından 2013 yılında piyasaya sürüldü. Tüm dünya kripto para birimlerini ciddiye alırken, Dogecoin kurucuları bu ciddiyeti bozmak ve biraz da eğlenceli bir hale getirebilmek için bu kripto parayı oluşturdular.

Dogecoin‘in amblemi Japon köpek cinsi olan Shiba İnu olarak karşımıza çıkıyor. Kripto para dünyasında böyle bir altcoin’in ortaya çıkması birçok kullanıcıyı Dogecoin’e yönlendirdi. Ayrıca Dogecoin’in tedarik limiti bulunmuyor. Bu da sonsuz miktarda Dogecoin olduğu anlamına geliyor. Sırf bu yüzden Dogecoin’in değeri manipülasyon olmadığı sürece Bitcoin gibi artmayacaktır.

Kaynak: https://shiftdelete.net/dunya-dogecoini-konusuyor-yuzde-850-yukseldi

Yorum Yap