1. Ana Sayfa
  2. Yaşam Haberleri
  3. Dünyanın En Değerli Şirketi Yeniden Apple Oldu

Dünyanın En Değerli Şirketi Yeniden Apple Oldu

dunyanin-en-degerli-sirketi-yeniden-apple-oldu

Daha önceden de 1.2 trilyon dolarlık değeriyle dünyanın en değerli şirketi olma ünvanını elinde bulunduran Apple, Suudi Arabistan merkezli 1.7 trilyon dolarlık petrol şirketi Aramco’nun halka arz edilmesiyle bu ünvanı kaybetmiş ve ikinci sıraya yerleşmişti.

En Değerli Şirket Tekrar Apple Oldu

Başta Koronavirüs salgınının piyasalara bıraktığı olumsuz etki olmak üzere aynı zamanda petrol fiyatlarının da dibe vurmasıyla değer kaybeden Aramco, dünyanın en değerli şirketi olma ünvanını kaybetti. Aramco, bugün borsada %6’yı aşan hisse değeri kaybından sonra dünyanın en değerli ikinci şirketi oldu ve listenin başına yeniden Apple oturdu.

Aramco, yaşadığı hisse değeri kaybı sonrasında 1.6 trilyon dolar değerine sahip oldu. Öte yandan listenin yeniden zirvesine oturan Apple’ın piyasa değeri 1.7 milyar dolara ulaştı. Apple’ın borsada değer kazanmasında FED’in Mart ayında muslukları açarak hisse senedi piyasasını desteklemesinin payı büyük. Tabi, yukarıda belirttiğimiz gibi petrol fiyatlarında yaşanan büyük düşüş Apple’ın, Aramco’ya yetişmesini kolaylaştırdı.

Yorum Yap