1. Ana Sayfa
  2. Yaşam Haberleri
  3. Elazığ’da 6.8 Büyüklüğünde Deprem!

Elazığ’da 6.8 Büyüklüğünde Deprem!

elazig-deprem-son-dakika

Saat 20:55’te meydana gelen depremin merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olarak açıklandı. Deprem yerin 10 kilometre derinliğinde kaydedildi. Merkez üssü Sivrice ilçesi olan deprem; Tunceli, Malatya, Kayseri, Adana ve diğer çevre illerden de hissedildi.

Elazığ ve Malatya’da Toplam 29 Ölü

Depremin ardından açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Elazığ’ın merkezinde 10 binada hasar, Malatya Pötürge’de çökmüş ve ağır hasarlı binalar olduğunu ve sağlıklı bir bilgi edinmek için çalışmaların sürdüğünü bildirdi. Son verilere göre hayatını kaybeden kişi sayısı 29, yaralı kişi sayısı ise 1466’ya yükselmiş durumda. Enkaz altından 44 vatandaşımız üstün çabalarla sağ olarak kurtarıldı.

Kandilli Rasathanesi: Artçılar 1 Hafta Boyunca Sürebilir

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener “Depremin şiddeti merkeze yakın yerlerde 7 şiddetinde algılandı, çok şiddetli deprem olarak algılandı. Önümüzdeki birkaç gün artçıların devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.

AFAD, depremin hissedildiği bölgelere 1689 çadır, 1656 yatak ve 9200 battaniye sevk edildiğini söyledi.

Elazığ Depremi 6 Ülkede Daha Hissedildi

Saat 20.55’te Elazığ Sivrice’de gerçekleşen deprem, merkez üssüne yakın illerde hasara neden olurken, bir yandan da çevre ülkelerden de deprem hissedildi. Depremin merkez üssüne yakın bölgede olan Irak, Suriye, İran, Ermenistan, Lübnan ve İsrail de depremi hissetti.

“Depremi 120 Milyon Kişi Hissetmiş Olabilir”

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkez 6,5 büyüklüğündeki depremin ardından depremin sarsıntı yaşattığı bölgelere göre depremi hissedenlerin bir dağılımını çıkardı. Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, 120 milyon kişinin depremi hissetmiş olabileceği duyuruldu.

Yorum Yap