1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Elon Musk, Çılgın Neuralink Projesi’ni Tanıttı

Elon Musk, Çılgın Neuralink Projesi’ni Tanıttı

elon-musk-neuralink-projesini-tanitti

İlk olarak 2017 yılında tanıtılan ve günümüze kadar çalışmaları devam eden Elon Musk’ın Neuralink projesi için merakla beklenen proje tanıtımı Türkiye saatiyle 01:30 itibarıyla canlı yayında yapıldı. Elon Musk’ın tanıttığı Neuralink projesi, insan beynine bir implantın yerleştirilmesini ve bu çip sayesinde beyin bağlantılı birçok hastalık tedavi edilebilir hale gelecek.

Çığır Açıcı Neuralink Projesi Tanıtıldı

Canlı yayında açıklanan detaylara göre Neuralink projesi hafıza kaybı, duyma kaybı, görme kusurları, felç, depresyon, uykusuzluk, ağrı, nöbetler ve birçok beyin hastalığına çare olacak. Hasar gören beyin işlevleri (motor beceriler de dahil), Neuralink implantı sayesinde iyileştirilerek kullanılabilir hale gelecek.

neuralink-3

Neuralink implantının bir insan beynine eklenme süresini bir saatten daha kısa bir süreye düşürdüklerini belirten Elon Musk, herhangi bir lokal anestezi işlemine gerek kalmadan insan beynine yerleştirilebileceğini de ekledi. Ayrıca bu implanta sahip olan biri implantı kullanmaktan vazgeçerse veya çip üzerinde bir geliştirmeye ihtiyaç duyulursa, Neuralink sorunsuz bir şekilde çıkarılabilecek. İmplantın bir insan beynine yerleştirilmesinde bir robot görev alıyor. İkinci versiyonunda olan ameliyat robotu, ameliyatlarda bir cerrah ile birlikte bulunacak ve Neuralink çipinin yerleştirilmesini sağlayacak.

neuralink-1

Canlı yayında bir domuz üzerinde test edilen Neuralink implantı, domuzun burnu bir yüzeye değdiğinde sinyalleri kablosuz olarak sunucuya başarıyla gönderdi. Domuza ait bu verinin başarıyla aktarılması, çipin ne kadar hassas ve başarılı olarak çalıştığını da gözler önüne seriyor. Tek bir implant 1024 kanal üzerinden iletişim kurabiliyor. İmplantın pil ömrü tüm gün için yeterli olacak. Yeniden şarj edilmesi bir gece sürecek. Her kanal hem verileri okuyabiliyor, hem de verilerin üzerine eklemeler yapabiliyor. Bu kanalların her biri beynin okuma yazma hızından daha hızlı olacak.

neuralink-2

Projenin canlı yayında tanıtılmasının amacı, baştan belirtildiği üzere yatırım toplamak değil, bu projede görev almak isteyen gençleri ekibe dahil etmek. Projede görev alacak yetkinliğe sahip olduğunu düşünen kişiler, [email protected] e-posta adresinden Neuralink projesine dahil olmak için iletişime geçebilir.

Elon Musk’ın Neuralink Projesiyle İlgili Sorulan Sorulara Verdiği Yanıtlar

İmplanttan gelecek bilgiler yazılımsal olarak mı, yoksa donanımsal olarak mı yorumlanacak?

Özel bir algoritma sayesinde veri alışverişi yazılım üzerinden yapılacak.

Bu teknoloji beyin sinyallerini yorumlamaktan ötesine giderse neler yapabilir? Örneğin körlüğü tedavi edebilir mi?

Eğer beyin sistemlerinde işlem yapabilme teknolojisine sahip olursak bazı hastalıkları tedavi edebiliriz.

Çipteki kanalların okuma ve yazma hızları ne kadar yüksek?

Şuan her bir kanalın okuma ve yazma hızı, insan beyninden daha hızlı. Gelecekte daha da hızlı olacak.

Bu çip insan beynine bu kadar erişim sağlayabiliyorsa hafızayı yedekleyebilir mi? Daha sonra hafıza kaybı yaşayan insanlar hafızasını geri alabilir mi?

Evet, hafıza yedeklenebilir, gerektiği durumda geri yükleme noktası olarak kullanılabilir. Hatta bir robota bile yüklenebilir. Gelecek çok tuhaf olacak!

Çipin yazılımında hangi programlama dillerini kullandınız?

Neredeyse her dili kullandık, fakat önemli olan hangi dilin kullanıldığı değil, nasıl kullanıldığı. Ağırlıklı olarak C++ ve Python kullandık.

Bu teknoloji hacklenebilir mi?

Bu konuda önlemlerimizi alıyor ve güvenlik sistemimizi daha iyi hale getirmeye çalışıyoruz.

Bu operasyonun fiyatı ne olacak?

Başlarda fiyat yüksek seviyelerde olabilir fakat zamanla bu operasyonun maliyetini birkaç bin dolara düşürmeye çalışacağız.

Yorum Yap