1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Elon Musk ve Jeff Bezos uydu internet için çatışıyor

Elon Musk ve Jeff Bezos uydu internet için çatışıyor

elon-musk-ve-jeff-bezos-uydu-internet-icin-catisiyor.jpg

Dünyanın en zengin iki adamı, uydu filoları için göksel mülkler üzerinde ABD düzenleyicilerinin karşısına çıkıyor. Elon Musk‘a ait SpaceX, Federal İletişim Komisyonu‘ndan Starlink iletişim uydularını ilk planlanandan daha düşük bir yörüngede çalıştırmak için izin istedi. Ancak Jeff Bezos bu durumun riskli olduğu söylüyor.

Jeff Bezos, Starlink’in teklifini riskli buluyor

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX’in bu isteği karşısında Starlink gibi uzaydan internet hizmeti sunmak için tasarlanan Kupier uydularıyla parazit ve çarpışma riskine gireceğini ifade etti.

Amazon Salı günü resmi haber hesabından; “SpaceX’in önerdiği değişiklikler, uydu sistemleri arasındaki rekabeti engelleyecektir. Bu istek gerçekleşirse, rekabeti bastırmak SpaceX’in çıkarına, ancak kesinlikle halkın yararına değil.” açıklamasında bulundu.

Bu açıklamanın hemen ardında ise Elon Musk bir Tweet attı ve “Çalışmaya en iyi ihtimalle birkaç yıl uzakta olan bir Amazon, uydu sistemi için bugün Starlink’in hamstring yapmasına hizmet etmiyor.” dedi.

Starlink denemeleri

Elon Musk’ın uzay şirketi, internet hizmeti için 1.000‘den fazla uyduydu piyasaya sürdü ve ABD, İngiltere ve Kanada‘daki ilk müşterilerini kayıt etmeye başladı.

Amazon ise geçtiğimiz yıl 3.236 uydudan oluşan bir filo için FCC iznini kazandı ancak henüz bir filo başlatmadı.

Ek olarak Amazon daha önce FCC’yi SpaceX’in daha düşük yörüngeler talebini reddetmeye çağırdı ve bu değişikliğin SpaceX uydularını Kuiper Sistemi yörüngelerinin ortasına koyacığını belirtmişti.

SpaceX ise planlarının Amazon’un “henüz gelişmekte olan planları” olarak adlandırdığı şeye müdaheleyi artırmayacağını söyleyerek FCC’ye yapılan çağrıları geri püskürtmüştü.

Ayrıca SpaceX, FCC‘ye uyduların dünyaya daha yakın olmasının uzaydaki enkaz riskini azalttacağını çünkü yörüngeden daha yüksek uzay aracından daha hızlı düşeceklerini bildirdi.

Son olarak SpaceX tüm bu çalışmaların sonucu 12.000 uyduyu çalıştırmayı planlıyor ve uydularının şu anda yörüngede döndüğü 550 kilometrede 1.584 dahil olmak üzere yaklaşık 4.400 uydu için FCC yetkisi kazandı.

Şimdi ise şirket, başlangıçta önerilenden iki kat daha yüksek olmak yerine 2.824 uyduyu aynı yaklaşık irtifaya yerleştirmek için izin istiyor. 

Kaynak: https://shiftdelete.net/elon-musk-ve-jeff-bezos-uydu-internet-icin-catisiyor

Yorum Yap