1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Facebook aşı karşıtı gönderiler için harekete geçti

Facebook aşı karşıtı gönderiler için harekete geçti

facebook-asi-karsiti-gonderiler-icin-harekete-gecti.jpg

Tüm dünyada koronavirüs aşıları uygulanmaya devam ederken, dezenformasyona neden olacak bilgilerin varlığı süreci tehdit ediyor. Kendi platformunda bu konuya önlem almak isteyen sosyal medya devi Facebook, aşıların otizm gibi rahatsızlıklara neden olduğunu iddia eden gönderileri kaldıracak.

Facebook aşı karşıtı gönderileri yasaklayacak

Facebook, koronavirüs aşısı ve diğer aşılarla ilgili yanlış iddiaları kendi platformlarından kaldırmaya kararı aldı. Şirket ilk olarak geçtiğimiz yılın Aralık ayında yanlış bilgi içeren gönderileri kaldırmaya ve aynı ay yanlış gönderilerle etkileşime giren müşterilerini bilgilendirmeye başladı. Ayrıca bir gönderinin kaldırılmasına neden olabilecek iddiaların da listesini genişletti.

facebook-asi-karsiti-gonderiler-icin-harekete-gecti

Buna göre yeni genişletilmiş sahte koronavirüs iddiaları listesine bakıldığında göze çarpan bilgiler şunlar: Aşılar hastalığı önlemede etkili değildi. Bir hastalığı yakalanmak, aşı yaptırmaktan daha güvenlidir. Aşılar tehlikelidir, toksiktir veya otizme neden olur. 

Facebook, yeni çürütülmüş iddialar listesindeki bilgiler doğrultusunda içerik paylaşan gruplara, sayfalara ve hesaplara odaklanarak bu politikayı derhal başlatacağını ifade etti. Şirket ayrıca söz konusu iddiaların tekrarlanması halinde gönderiyi paylaşan kaynakların platformlardan tamamen kaldırılacağını da düşüneceğinin altını çizdi.

Bu politika değişikliklerinin yanı sıra Facebook, gerçek koronavirüs bilgilerinin Facebook ve Instagram’da nasıl sunulacağı konusunda da ayarlamalar yapıyor. Şirket, bu doğrultuda ilk olarak aşı bilgilerine dair bağlantılar sunacak. Ayrıca arama sonuçlarında aşıyı caydırıcı paylaşımları da daha az görüntülenecek şekilde filtreleme işleminden geçirecek.

Kaynak: https://shiftdelete.net/facebook-asi-karsiti-gonderiler-icin-harekete-gecti

Yorum Yap