1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’den Apple’a salvolar

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’den Apple’a salvolar

mark-zuckerberg-apple.jpg

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, analistler ile gerçekleştirdiği dördüncü çeyrek kazanç görüşmesi sırasında Apple’ı kızdıracak ifadelerde bulundu. Zuckerberg, Apple’ın kullanıcılara gizlilik ve güvenlik konusunda yanıltıcı vaatler verdiğini iddia etti. 

“Apple, gizlilik konusunda kullanıcıları yanıltıyor”

ABD’nin iki büyük şirketi Facebook ve Apple arasındaki soğuk savaşta yeni bir cephe daha açıldı. Sosyal medya devinin CEO’su Mark Zuckerberg, analistlerle üç ayda bir yaptığı kazanç görüşmesinde Apple’ı müşterilerini yanıltmakla suçladı.

Facebook’un çatısı altındaki mesajlaşma platformlarının sunduğu gizlilik özelliklerini öven Zuckerberg, lafı daha sonra iPhone’lar arası mesajlaşma uygulaması iMessage’a getirdi. Apple’ın, WhatsApp‘tan daha az gizliliğe sahip olan iMessage’ı pazarlarken tüketicilere “yanıltıcı” gizlilik vaatleri verdiğini söyleyen Facebook CEO’su, “Mahremiyet konusunda genellikle gerçek dışı iddialarda bulunan birçok rakibimiz var” şeklinde konuştu.

whatsapp imessage

“Apple, kısa süre önce büyük ölçüde uygulamaların topladığı meta verilere odaklanan sözde gizlilik beslenme etiketlerini yayınladı, ancak iMessage, siz iCloud’u devre dışı bırakmadığınız sürece varsayılan olarak mesajlarınızın uçtan-uca şifrelenmiş yedeklerini saklamaya devam eder” diyen Zuckerberg, WhatsApp’ın uçtan-uca şifrelemesinin, onu Apple’ın mesajlaşma hizmetinden “açıkça üstün” kıldığını söyledi.

Apple’ı en büyük rakiplerinden biri olarak tanımlayan Facebook CEO’su, teknolojini devini rekabet kurallarına aykırı davranmakla suçladı. Apple’ın, uygulamalarda ve hizmetlerde Facebook ve diğer geliştiricilere karşı gittikçe daha fazla pay aldığını belirten Zuckerberg, “Apple, uygulamalarımızın ve diğer uygulamaların çalışma şekline müdahale etmeye çalışıyor. Kullanıcıların yalnızca kendi uygulamalarını tercih etmelerini istiyor. Ve bu, dünya çapında milyonlarca işletmenin büyümesini etkiliyor” dedi.

Facebook’u isyan ettiren iOS 14 gizlilik özelliği

Apple, Facebook da dahil olmak üzere geliştiricilerin reklam gelirlerini azaltacağını söyledikten sonra iOS 14 güncellemesindeki bir gizlilik özelliğini erteleme kararı almıştı. Söz konusu özellik, uygulama geliştiricilerini kullanıcılardan onları birden fazla uygulamada takip etmek için izin almalarını şart koşuyor. 

Apple dün yaptığı açıklamada, başlangıçta Eylül 2020 için yayınlamayı planladığı özelliği, ilkbaharın aylarında kullanıma sunacağını duyurmuştu. Facebook Mali İşler Müdürü Dave Wehner, Apple’ın gizlilik değişiklikleri nedeniyle iOS ekosistemindeki tüm reklam hedefleme şeklinin tamamen değişebileceğini söylemişti.

Kaynak: https://shiftdelete.net/facebook-ceosu-mark-zuckerbergden-applea-salvolar

Yorum Yap