1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Facebook kaldırdığı içeriklerden geri adım attı

Facebook kaldırdığı içeriklerden geri adım attı

facebook-kaldirdigi-iceriklerden-geri-adim-atti.jpg

Facebook denetim kurulu, ilk kararlarını açıkladı. Kurul, daha önce; nefret, şiddet, kışkırtma söylemi ve sağlık konuları hakkında muğlak söylem bulunduğu nedeniyle kaldırılan gönderiler için yeniden karar verdi. Bu sebeplerden dolayı kaldırılan içeriklerin çoğu için platforma geri yükleme kararı alındı.

Facebook denetim kurulu, ılımlı bir tutum sergiliyor

Facebook’un geçtiğimiz yıl kurduğu bağımsız denetleme kurulu, Aralık ayında ilk inceleme konusunu ele almıştı. Sosyal medya platformundan kaldırılan içeriklerin yeniden değerlendirildiği bu incelemenin sonucu ise açıklandı. Kurul, ılımlı bir tutum göstereceğinin ilk sinyallerini bu kararla verdi.

Facebook denetim kurulu, daha önce kaldırdığı birçok içerik hakkında yeniden yükleme kararı aldı. Sosyal medya devinin geri adım attığı dört önemli içerikte ise COVID-19 hakkındaki muğlak söylem, nefret söylemi ve çıplaklık bulunuyordu.

Danimarka eski başbakanı konu hakkında açıklama yaptı

Kurulun dört eş başkanından biri olan Danimarka eski başbakanı Helle Thorning-Schmidt de basına konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Thorning-Schmidt; kurulun, Facebook içeriğinin bağımsız kontrolünü sağlama noktasında kritik bir rol aldığını ve uzun vadede daha işlevsel hale geleceğine inandıklarını belirtti.

Kaynak: https://shiftdelete.net/facebook-kaldirdigi-iceriklerden-geri-adim-atti

Yorum Yap