1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Facebook’a Rekor Tazminat Cezası

Facebook’a Rekor Tazminat Cezası

facebook-yuz-tanima-rekor-tazminat-cezasi

Amerika Birleşik Devletleri’nin Illinois eyaletinde 5 yıl önce Facebook şirketi hakkında yüz tanıma teknolojisinin yasalara uygun olmadığı gerekçesiyle açılan dava nihayet sonuçlandı ve Facebook şirketi 650 milyon dolar tazminat cezası ödemeye mahkum edildi.

650 Milyon Dolarlık Rekor Tazminat Cezası

Özellikle son yıllarda Facebook, WhatsApp ve Instagram’a eklenen yeni özellikler bir hayli dikkat çektiği gibi çeşitli tartışmalara da kapı aralıyor. 5 yıl önce Facebook’a eklenen yüz tanıma teknolojisi de bu tartışmalara konu olmuş ve olay mahkemeye taşınmıştı.

Yüz tanıma teknolojisinin yasalara uymadığı gerekçesiyle Facebook’a dava açıldı. Dava sonucuna göre Facebook, 2011 yılı itibarıyla platforma fotoğraf yükleyen tüm kullanıcılarına 400 dolar ödeme yapacak. Facebook, ilk aşamada ceza için mahkemeyle 550 milyon dolarlık bir anlaşma yapmıştı. Fakat 550 milyon dolarlık tazminat cezası 100 milyon dolar daha artırıldı ve 650 milyon dolara ulaştı. 650 milyon dolarlık ceza resmiyet kazandı ve bu gelişmeyle Facebook’un aldığı 650 milyon dolarlık tazminat cezası bir rekor oldu ve tarihe geçti.

Yüz tanıma teknolojisiyle kullanıcılarının verilerini toplama aşamasında herhangi bir bilgilendirme yapmaması, Facebook’un bu cezayı almasındaki en önemli faktör oldu. Şirketin geçen yıl kullanımdan kaldırdığı etiket önerme özelliği de kullanıcıların bir fotoğraf yüklediklerinde, kişi etiketlemek için otomatik önerme sunup, fotoğraflardaki yüzlerin verileri hakkında bir soru sormaması tepkilere yol açmıştı.

Yorum Yap