1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. GameStop krizi nedir? Facebook’tan ilk müdahale

GameStop krizi nedir? Facebook’tan ilk müdahale

facebook-gamestop-1.jpg

2020 yılının Ekim ayında yani bundan birkaç ay önce ABD borsalarında 5 dolar seviyesinde işlem görmekte olan Gamestop hisseleri bugün 492 dolar seviyesine kadar ulaştı. Doğal olarak bir hissenin yüzde 8 binden fazla değer kazanması normal olarak karşılanmadı. Gamestop hissesinin bu noktaya gelmesi, küçük yatırımcılarla Wall Street gibi devasa fonlar arasında yaşanan savaşın sonucu.

En basit haliyle GameStop krizi nedir?

Basit bir şekilde özetlemek gerekirse, oyun satışı gerçekleştiren perakende zinciri GameStop son yıllarda ciddi bir kan kaybı yaşıyordu. 2020’nin sonunda Wall Street ‘hedge fonları’ bu şirketin hisselerini açığa satmaya, yani hisselerin değer kaybedeceğine (short) oynamaya başladı.

Büyük yatırımcı bu kez ‘küçük balık’ oldu

Buna karşılık Reddit’teki gruplar üzerinden harekete geçen küçük yatırımcıların hisseyi satın almaya başlaması ile 2020’yi 18.84 dolar ile kapatan GameStop, Ocak ayında 40 doları geride bıraktı. Büyük yatırımcıların hisseyi satın alan kişilere adeta hakaret etmesi sonrasında işler biraz daha kızıştı ve ve şirketin hissesi 400 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Tabi bu durum hissenin kaybedeceğine oynayan yani işlem yapan fonların ciddi zararına ve hatta bazılarının iflasına neden oldu.

Fonların short’ladıkları yani ödünç aldıkları hisseleri geri teslim etmesi gerekiyor. Ancak birkaç dolar seviyesinden aldıkları hisse şu anda yüzlerce dolar seviyesine ulaşmış durumda. Eğer durum biraz daha böyle devam ederse, küçük balık büyük balığı yutacak ve milyarlarca dolarlık bir zarar ortaya çıkacak.

Facebook, Robinhood Stock Traders grubunu kapattı

Facebook, GameStop Corp ve diğer şirketlerin hisselerini canlandıran konuşmalara tepki olarak popüler bir Wall Street tartışma grubu olan Robinhood Stock Traders’ı kapattı. Robinhood Stock Traders grubunun kurucusu olan ve Chicago’da yaşayan 23 yaşındaki Allen Tran, Çarşamba günü 157.000 üyeli grubunun devre dışı bıraktığına dair bir bildirimle uyandığını söyledi.

Grubun kapatılma gerekçesinin “yetişkinlere yönelik cinsel istismar” olarak bildirilmesi oldukça saçma bulunurken, bu tarz bir içeriğin paylaşılmadığından herkes emin. Grubunun bazı üyeleri Reddit’in WallStreetBets forumunda popüler olan son işlemlerde on binlerce dolar kazandıklarını dile getirmişti.

Facebook sözcüsü Kristen Morea ise grubun kapatılmasının hisse senedi çılgınlığıyla ilgisi olmadığını, Topluluk standartlarını ihlal ettiği için kaldırıldığını savundu.

Kaynak: https://shiftdelete.net/gamestop-krizi-nedir-facebook-tan-ilk-mudahale

Yorum Yap