1. Ana Sayfa
  2. Mobil Haberler
  3. Google, Android 11’i Resmen Yayınladı

Google, Android 11’i Resmen Yayınladı

android-11-guncellemesi-resmen-yayinlandi-google

Mobil dünyasında Android kullanıcıların büyük heyecanla beklediği yeni Android sürümü olan Android 11, Google tarafından resmen yayınlandı. Yeni güncellemeyle birlikte birçok yeni özelliğe sahip olacak olan kullanıcılar, güncelleme tüm kullanıcılara dağıtılmaya başlandığında cihazlarını yeni işletim sistemine yükseltebilecek. Zira Google, Android 11 işletim sistemini getiren güncellemeyi ilk olarak Google Pixel akıllı telefonlara dağıttı.

Android 11 Güncellemesiyle Gelen Yenilikler

Kullanıcı arayüzünde yapılan yeni düzenlemelerle kullanıcıların daha konforlu ve rahat bir şekilde cihazlarını kullanabilmeleri hedefleniyor. Google’ın yaptığı ince ayarlarla yeni işletim sistemi sürümüyle birlikte Android kullanan akıllı telefonların kullanılabilirliğini geliştirmek, mesajlaşma uygulamasından gelen bildirimleri gruplandırarak iletişimi kolay hale getirmek, uygulamaların faydalanabildiği ve kullanıcıya telefonun güç menüsünden direkt erişim verdiği sistem geneli mesajlaşma baloncuk sistemi oldu.

Özellikle son yıllarda bir hayli dikkat edilen bir konu olan gizlilik konusuna Google da bir hayli dikkat ediyor ve bunu Android 11 işletim sistemine de yansıttı. Android 11 ile güncellemesi, kullanıcılara yeni gizlilik ve güvenlik mekanizmaları sunacak. Yeni mekanizmalar, telefonunuza ya da tabletinize yüklediğiniz uygulamaların donanıma sınırsız erişiminin önüne geçmenizi sağlıyor. Google’ın bu konuda yaptığı bir diğer değişiklik de izin protokolünde oldu. Yeni izin protokolü sayesinde uygulamaların mikrofon, kamera ya da konum verilerinize sadece bir kere erişebilmesine izin verebileceksiniz. Uygulamayı daha sonra tekrar açtığınızda bunlara erişmek için sizden tekrar izin isteyecek.

Yeni Android sürümü olan Android 11, başlangıçta ilk olarak Google Pixel cihazlara dağıtıldı ve Pixel kullanan kullanıcılar şu anda güncellemeyi yapabiliyor. Öte yandan diğer Android cihazlara güncellemenin ne zaman dağıtılacağına dair bir tarih bilgisi paylaşılmadı.

Yorum Yap