1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Google, Türkiye’de Alışveriş Reklamları’nı (Shopping Ads) Kaldırıyor

Google, Türkiye’de Alışveriş Reklamları’nı (Shopping Ads) Kaldırıyor

google-shopping-ads-alisveris-reklamlarini-turkiye-de-kapatiyor

Bilindiği üzere Google, arama sonuç sayfasında bir slayt formatında ve ekstradan Alışveriş sekmesinde, birçok farklı E-Ticaret platformundan Alışveriş Reklamları’nı gösteriyor ve hemen hemen her ürün için birçok reklam bu alanlarda kullanıcılara gösteriliyor.

Google, Alışveriş Reklamları’nı Türkiye’de Kaldırıyor

Rekabet Kurumu, bu yılın başlarında Google’a bir uyarıda bulunarak Alışveriş Karşılaştırma Siteleri’ne eşit davranması yönünde bir karara vardı. Bu karar kapsamında Google, gerekli tedbirlerin alındığına dair çeşitli verileri Rekabet Kurumu’na sunduğunu belirtti ve ekleyerek bir belirsizlik durumunun oluştuğunu belirtti. Bu bağlamda Google, herhangi bir yasal yaptırımla karşı karşıya kalmamak için Türkiye’de Alışveriş Reklamları’nı kaldırma kararı aldığını duyurdu.

Ayrıca Google, Alışveriş Reklamları’nı kullanan kullanıcılarını mağdur etmemek ve yeni bir reklam planlaması yapmaları için zaman tanımak için süre tanıyarak 10 Ağustos 2020 tarihine kadar süre verdi. Google, 10 Ağustos 2020 itibarıyla Türkiye’deki arama sayfalarından Alışveriş Reklamları’nı kaldıracak ve kullanıcılara göstermeyecek.

Google’ın bu konuyla ilgili yaptığı açıklamanın tam metni şu şekilde;

“İnternetten bir alışveriş yaptığınızda, aradığınız ürünlere hızlı ve kolay biçimde ulaşmak istersiniz. Reklamverenler de aynı ürünleri tanıtmak ister. İşte bu sebeple Google, kullanıcılarımızı binlerce büyük, küçük satıcı ile her iki taraf için de faydalı biçimlerde buluşturan Alışveriş reklamlarını gösterir. Verilerimiz bu reklamların, reklamverenler için neredeyse yüzde 20 daha etkili olduğunu, maliyetleri düşürdüğünü ve geri dönüşleri artırdığını gösteriyor; Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 82’si, sonuçlar sayfasının Alışveriş Reklam Birimi ile daha faydalı olduğunu düşündüklerini belirtiyor.*

Bu yılın başlarında Rekabet Kurumu Google’ın Alışveriş Karşılaştırma Servislerine (AKS) eşit davranması yönünde bir karar verdi. Yanıt olarak, Rekabet Kurumu’na (RK), satıcılardan Alışveriş reklamlarının gösterilebilmesi için AKS’lere Google Alışveriş’le aynı fırsatı sağlayacak ve Alışveriş reklamlarının ürün kalitesini hem kullanıcılar hem de satıcılar için sürdürülebilir kılacak bir dizi tedbir sunduk. Sunduğumuz tedbirler Alışveriş reklamları için Avrupa’da 600’den fazla AKS’nin katılımıyla 3 yıldır başarıyla uygulanan tedbirlere çok benzer bir çözüm yolu içeriyor. 

Ancak, sunduğumuz çözüm önerilerinin Türkiye için kabul edilebilirliği şu aşamada belirsiz. Bu nedenle, faaliyetlerimizi yasal çerçevede sürdürebilmek ve müşterilerimize hazırlık yapabilmeleri için yeterli süreyi sağlamak amacıyla, maalesef 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Alışveriş reklamlarını Google’ın Türkiye’deki arama sayfalarından kaldıracağız. Bu bizim için kolay alınmış bir karar değil; bunun tüketiciler, satıcılar ve AKS’ler için daha az seçeneğe ve daha düşük kalite deneyimine sebep olacağına inanıyoruz. Uygulanabilir bir çözüm bulmak için RK ile birlikte çalışmayı sürdüreceğiz. 

Yılın en yoğun alışveriş aylarına yaklaşırken, bu durumun müşterilerimizin satışlarına yönelik etkisini en aza indirmek üzere onlarla birlikte çalışacağız. Tüketiciler bilgiye ulaşmak için Google Arama’yı, satıcılar da müşterilerine ulaşmak için diğer reklam formatlarını kullanmaya devam edebilecek. Bu sorunları önümüzdeki aylarda çözüme kavuşturabilmeyi ve RK ile Alışveriş reklamlarını Türkiye’ye tekrar getirebilmemizi sağlayacak bir anlaşmaya varabilmeyi umuyoruz.”

Yorum Yap