1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Google’dan Ads Reklam Fiyatlarına Ek Ücretlendirme

Google’dan Ads Reklam Fiyatlarına Ek Ücretlendirme

googledan-ads-reklam-fiyatlarina-ek-ucretlendirme

Google Ads ya da eski adıyla Google AdWords, bilindiği üzere reklam veren kişi/kurumlar ile reklam yayıncılarını buluşturan bir platform. Hem Google arama motoru üzerinde hem de Google reklamlarını yayınlayan milyonlarca site üzerinde reklam göstermek için kullanılan Google Ads’e yeni bir ek ücretlendirme eklendi.

Google Ads Reklam Fiyatlarına Yüzde 5 Ek Ücretlendirme

Google tarafından yapılan resmi duyuruda Türkiye, Birleşik Krallık ve Avusturya’dan reklam verenler için yüzde 5 ek ücretlendirme getirildi. Yasal işlemlerin ve ülkelerin vergilendirme sistemindeki karmaşıklık nedeniyle alınacak olan ek ücretlendirmeler, doğrudan Google’a gidecek.

Türkiye için yüzde 5 Yasal İşlem Maliyeti, Avusturya için yüzde 5 DST ücreti, Birleşik Krallık için yüzde 5 DST ücreti 1 Kasım itibariyle kesilen faturalara yansıtılacak. Ayrıca yapılan ödeme eğer manuel olarak yapılıyorsa da reklam kredisinden yüzde 5 ücret kesintisi yapılacak. Örneğin 100 TL bütçe ile reklam vermek isteyen bir kişi/kurum, Google’a 100 TL ödeme yapsa da 95 TL tutarında reklam gösterebilecek.

İşte Google’ın konuyla ilgili yaptığı resmi duyuru;

Değerli Müşterimiz,

Google, 1 Kasım 2020’den itibaren geçerli olmak üzere Birleşik Krallık, Türkiye ve Avusturya’da yayınlanan reklamlar için yeni ücretler almaya başlayacaktır.

Yeni ücretler

Belirli ülkelerde yayınlanan reklamlar için, 1 Kasım 2020’den sonra kesilecek fatura veya ekstrelerinize yeni bir ücret eklemeye başlayacağız:

  • Türkiye’de yayınlanan reklamlar: Faturanıza veya ekstrenize %5 Yasal İşletim Maliyeti eklenecektir
  • Avusturya’da yayınlanan reklamlar: Faturanıza veya ekstrenize %5 Avusturya DST Ücreti eklenecektir
  • Birleşik Krallık’ta yayınlanan reklamlar: Faturanıza veya ekstrenize %2 BK DST Ücreti eklenecektir

Yasal İşletim Maliyetleri, Türkiye’de yasal düzenlemelere uymanın getirdiği maliyet ve karmaşıklığın önemli ölçüde artması nedeniyle eklenmektedir. Avusturya ve Birleşik Krallık’ta DST ücreti, bu ülkelerdeki yeni dijital hizmet vergilerinden kaynaklanmaktadır.

Yorum Yap