1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Google’dan Avustralya’ya Tehdit: Kapatırız

Google’dan Avustralya’ya Tehdit: Kapatırız

google-avustralya-tehdit-kapatiriz-1 (1) (1)

Avustralya’da hazırlanan bir yasa tasarısı, Google’ı, haber yayıncılarına ödeme yapamaya zorluyor. Bu durum üzerine Google, Avustralya yönetimini tehdit etti. Popüler arama motoru, bu yasa tasarısının senatodan geçmesi durumunda, ülkeden çekileceğini açıkladı.

Avustralya Yönetimi, Google’ın Haber Yayıncılarına Ücret Ödemesini İstiyor

internet sitesi için önceki başkanlık döneminde de kullanılan WordPress için devam kararı alındı. Bununla birlikte sitenin kodları arasında gizli bir iş ilanı da eklendi.”>

Google, günümüzde, haber içeriklerinin okuyuculara ulaştırıldığı önemli mecralardan biri oldu. Avustralya’da bu duruma, medyanın lehine ancak Google’ın aleyhine bir hamle hazırlığı vardı. Fakat Google’dan tepki geldi.

Avustralya yönetimi, Google tarafından haber yayıncılarına ödeme yapılmasını zorunlu kılan bir yasa tasarısını değerlendiriyor. Bu tasarının senatodan geçmesi halinde ise Google’ın Avustralya’da hizmet vermeyeceği açıklandı. Popüler arama motoru, yasa tasarısı uygulamaya geçilirse ülkeden çıkacak.

Google Avustralya İdari Direktörü Silva: Uygulanamaz

Google Avustralya’ın İdari Direktörü Mel Silva, senatoda, bu yasa tasarısının uygulanamaz olduğunu açıkça belirtti ve yasanın bu haliyle onaylanması durumunda Google’ın Avustralya’da verdiği hizmeti sonlandırmak zorunda kalacağını açıkladı.

Bu tepkiye Avustralya Başbakanı Scott Morrison da cevap verdi. Morrison, Avustralya’daki kuralları Avustralya belirler dedi. Bu konudaki kararların da parlamentodan çıktığını belirten Morrison, tehditlere boyun eğmeyeceklerini söyledi.

Yorum Yap