1. Ana Sayfa
  2. Oyun Haberleri
  3. Hikayesi ile öne çıkan oyunlar: Bölüm 1

Hikayesi ile öne çıkan oyunlar: Bölüm 1

hikayesi-ile-one-cikan-oyunlar-bolum-1.jpg

Video oyunları bazı insanlar için filmlerden önde gelebiliyor. Tabi bunun için oyunların güzel bir hikayeye sahip olması gerekiyor. Belli bir döneme kadar video oyunlarında grafik kalitesi yarışı yapılıyordu. Bu durum günümüzde hafiflemiş olsa da hala devam ediyor. Bağımsız geliştiricilerin dikkatleri üzerlerine çekmesi ile birlikte insanların güzel grafikli oyun iyi oyundur algısı kırılmış oldu

İntikam, İhanet, Öfke ve Sevgi

Bağımsız geliştiriciler oyunlarını yaparken büyük şirketlere göre daha fazla tutku barındırıyor. Bu sayede oyunlarının üzerine daha fazla düşerek hem oynanış kısımlarını hem de hikayesini parlatabiliyordu. Bağımsız geliştiriciler bir yana, birçok büyük şirket yüksek bütçeli oyunlar yapıyor. Bu oyunlar genellikle hikaye odaklı oluyor. Hikayesi ile öne çıkan oyunlar, kendilerinden daha uzun süre ile söz ettirebiliyor. Sunduğu hikaye ile öne çıkan çok fazla oyun bulunuyor. Yazı içerisinde elimden geldiğince spoiler vermemeye çalıştım.

Detroit: Become Human

Detroit: Become Human, insanlığın arasında uzun yıllardır kök salmış bir kötülük olan ayrımcılığı ön plana çıkarıyor. Düşünebiliyor diye bir robota saygı duyar ve toplumun bir parçası olarak görür müydünüz ? Onların da haklarının olduğunu ve sizden bir farklarının olmadığını kabul eder miydiniz ? Detroit: Become Human buna benzer soruları objektif bir şekilde yanıtlamanızı sağlıyor. Quantic Dream’in geliştirdiği Detroit: Become Human 17 ödül kazanmıştır. PS4 için özel olarak geliştirilen oyunun hikayesinde 40 adet farklı son bulunuyor.

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2, Rockstar Games’in baş yapıtı olarak kabul ediliyor. RDR 2’nin hikayesi ilk oyundan öncesini konu alıyor ve ana karakter olarak Arthur Morgan’ı kontrol ediyoruz. Arthur inişli çıkışlı bir hikayeye sahip. Özellikle bazı noktalarda hikaye size zirveyi yaşatıyor. RDR 2 hikayesinin sonunu oyunculara biraz yavaş sunuyor. Oyunun hikayesi çok yavaş gelişiyor, ancak bir hantallık söz konusu değil. Ayrıca Rockstar Games, Arthur’un yan görevlerde tanıştığı tüm karakterleri oyuncunun aklında tutabilmesini sağlıyor. Normalde bu tarz açık dünya oyunlarda yan karakterleri kolayca hatırlayamazsınız.

Kaynak: https://shiftdelete.net/hikayesi-ile-one-cikan-oyunlar-bolum-1

Yorum Yap