1. Ana Sayfa
  2. Yaşam Haberleri
  3. İBB’den Düzenleme: MARTI ve Diğer Scooter’lara Plaka Geliyor

İBB’den Düzenleme: MARTI ve Diğer Scooter’lara Plaka Geliyor

marti-ve-diger-scooterlara-plaka-geliyor

Özellikle son zamanlarda MARTI ve diğer scooter araçları oldukça dikkat çekmeye başladı ve aktif olarak kullanım oranı yükseldi. Özellikle kısa mesafeli seyahatlerde tercih edilen elektrikli scooter’larla ilgili sorun yaşanan konuların düzeltilmesi ve çözüme kavuşması için İBB harekete geçti ve Elektrikli Kaykay Yönetmeliği hazırlandı.

Elektrikli Scooter’lara Plaka ve Diğer Düzenlemeler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hazırlanan Elektrikli Kaykay Yönetmeliği kapsamında MARTI ve diğer paylaşımlı scooter’lar için düzenlemeler uygulanacak. Son zamanlarda elektrikli scooter kullanımının artmasıyla ortaya çıkan sorunları çözüme kavuşturmak için hazırlanan yönetmelik kapsamında scooter’lar için plaka sistemi de uygulanacak.

Sektör temsilcileri ve akademisyenlerle yapılan üç aylık değerlendirme görüşmeleri sonucunda bu yönetmeliğin hazırlandığını söyleyen İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, “Yönetmelik, sektörel açıdan rekabetin ve fiyat politikalarının sağlıklı işlemesini amaçlarken hem de bu araçları tercih eden kullanıcıların güvenli sürüşünü önemseyen bir içeriğe sahip. Bu sistemde faaliyet göstermek isteyen firmalar yönetmelik gereğince hem kullanıcılarına mobil/internet uygulama üzerinden eğitim vermek zorunda ve aynı zamanda yılda en az bir kez bilinçlendirici kitlesel kampanya yapmak zorunda olacak” dedi.

Hazırlanan Elektrikli Kaykay Yönetmeliği’ne göre, paylaşımlı scooter hizmeti vermek isteyen kuruşulşarın başvuru şartları arasında en az 1000 scooter sahibi olmaları ve 6 adet kalite yönetim sistemi belgesini edinmiş olmaları zorunluluğu bulunuyor. Ayrıca scooter’ların kiralama esnasında açılış ücreti iki tam elektronik bilet fiyatını, dakika başı kullanım ise bir tam elektronik bilet ücretini aşamayacak. Aynı zamanda açılış ücreti yarım tam bilet, dakika başı kullanım ücreti üçte biri tam elektronik ücretinin altında olamayacak.

Hem lisans sahibi işletme hem de kullanıcı için çeşitli ceza kriterleri içeren yönetmelik, scooter’larda tüm açılardan görünebilir kimlik numarası/plaka bulunmasını zorunlu kılıyor. Böylece araçların kullanım sırasında ve kullanım dışı zamanlarda sebep olabileceği ihlallere dair şikayetlerin bu plaka numaraları üzerinden daha sağlıklı yapılabilmesini sağlanacak.

Yorum Yap