1. Ana Sayfa
  2. Donanım Haberleri
  3. Intel Tiger Lake-H işlemciler çekirdek artışı yaşayabilir

Intel Tiger Lake-H işlemciler çekirdek artışı yaşayabilir

intel-tiger-lake-h-islemciler-cekirdek-artisi-yasayabilir.jpg

Masaüstü işlemcilerde pazar payı üstünlüğünü AMD’ye kaptıran Intel, hızlı bir şekilde önüne bakmak istiyor. Nihayet 14 nm üretime veda eden mavi takım, 10 nm SuperFin üretimine geçiyor. Ancak, görünüşe göre Amerikalı silikon üreticisinin tek yeniliği bu olmayabilir. Intel, 45W TDP değerine sahip Tiger Lake-H işlemciler ile çekirdek artışı planlıyor.

11. nesil Tiger Lake işlemcileri H35 ve H şeklinde ikiye ayıran Intel, farklı TDP değerleri ile karşımıza çıkacak.

Intel Tiger Lake-H mobil işlemciler daha fazla çekirdek ile gelebilir

Twitter’da sızdırdıkları ile bilinen @momomo_us, yeni bilgiler ile karşımıza çıktı. 11. nesil mobil işlemciler ile 14 nm üretime veda eden Intel, 10 nm SuperFin üretiminin getirdiği enerji verimliliğini performans olarak yansıtmak istiyor. AMD’nin masaüstü tarafında olduğu gibi mobilde de çekirdek sayısını artırması, Intel’i de bu yola kaçınılmaz bir şekilde itmiş olabilir.

Tiger Lake-H işlemcileri TDP değerine göre ikiye ayıran Intel, CES 2021’de H35 serisini tanıtmıştı. 45W TDP’ye sahip H serisi için hazırlanan üretici, i5 ve i7 işlemcilerde çekirdek artışına gidebilir. Bilindiği üzere Intel, en son 8. nesil mobil i7 işlemcilerde çekirdek artışına gitmişti.

AMD’nin Ryzen 5 serisinde 6 çekirdek kullanması, i5 işlemcileri etkilemişe benziyor. Tiger Lake serisi için belirleyici etken ise fiyat olacak. Çünkü AMD, Ryzen 5000 serisi ile oldukça agresif bir fiyat politikası sunuyor. Uygun fiyata kaliteli işlemci sunmak isteyen AMD, mobilde de bu politikayı sürdürüyor.

x16 GPU ve x4 SSD olmak üzere toplamda 20 PCIe 4.0 şeridine sahip Tiger Lake işlemciler, yeni nesil ultra hızlı SSD‘leri de destekliyor. Tiger Lake işlemcilerin Mart ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.Kaynak: https://shiftdelete.net/intel-tiger-lake-h-islemciler-cekirdek-artisi-yasayabilir

Yorum Yap