1. Ana Sayfa
  2. Donanım Haberleri
  3. Intel’den iddialı açıklama: Apple M1 işlemcileri geçtik

Intel’den iddialı açıklama: Apple M1 işlemcileri geçtik

intel-m1-cover.jpg

Bilgisayar endüstrisinin Apple’ın yeni M1 çiplerine tepkisi şimdiye kadar oldukça sessizdi. Apple’ın ARM tabanlı yongalarından etkileyici performans ve pil ömrü açısından olumlu sonuçlarından sonra Intel, yayınladığı inceleme ile Apple’ın yeni M1 MacBook’ları için ilk resmi açıklamasını yaptı.

11. Nesil Intel işlemciler Apple M1’i geçti

Intel, yeni bir karşılaştırma yayınlayarak Adobe Premiere Pro dışa aktarmaları ve hem Photoshop hem de Lightroom Classic’teki görevler arasındaki farkları ortaya çıkardı. Intel’in 11. Nesil işlemcileri, tüm görevlerde Apple’ın M1 işlemcisini geçti.

Intel ayrıca çoğu oyunun macOS’ta bulunmadığını belirtmek için her iki yongada da oyun oynamayı test etti. Test edilen oyunlardan Shadow of the Tomb Raider , Hitman ve Borderlands 3, M1’de daha yüksek ortalama kare hızlarında çalışıyor.

Gerçekleştirilen testlerin çoğu endüstri standardı ölçütler değil çünkü Intel, özellikle pil ömrü testleri için bir MacBook Air ile MacBook Pro için donanım ivmelendirme teknolojisi ile test etti. Ayrıca, MacBook Pro pil ömrünün MacBook Air ve benzeri Windows dizüstü bilgisayarlardan daha üstün olduğu ortaya çıktı, ancak MacBook Air, Intel işlemcili PC’leri sadece 6 dakika fark ile geçti.

Intel ayrıca PC’lerin daha fazla seçenek, daha iyi çevre birimi uyumluluğu ve çoklu monitör desteği sunduğunu savunuyor. Özellikle M1 işlemcili MacBook Pro ve Air’in yalnızca tek bir harici ekranı desteklediğini düşündüğünüzde fark açıkça belli oluyor.

Intel açıkça Apple’ın ilk yongalarından endişe duyduğu düşünülüyor ve şirketin karşılaştırmalı testler yerine kendi işlemcileriyle yanıt vermesi bekleniyor. Intel’in yeni CEO’su Pat Gelsinger’ın, önümüzdeki yıllarda Apple’ın M1 çipleriyle savaşmaya hazır olduğu ve Intel’in gelecekte Apple’ı geçmesi gerektiğini yakın çevresine bahsettiği söyleniyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/intel-apple-m1-islemcileri-gectigini-acikladi

Yorum Yap