1. Ana Sayfa
  2. Dizi ve Film Haberleri
  3. iPhone 12 öldürüyor! Şaka değil! | 365Teknoloji

iPhone 12 öldürüyor! Şaka değil! | 365Teknoloji

iphone-gHZR_cover.jpg

Apple, geçtiğimiz aylarda iPhone 12 ailesini resmi olarak satışa sunmuştu. Bu modellerde yer alan MagSafe adı verilen özellik sayesinde telefonu kablosuz olarak şarj etmek daha da kolaylaşmıştı. Telefonun arkasında yer alan mıknatıslı bobinler sayesinde MagSafe destekli aksesuarların yapışmasını sağlayan iPhone 12 için bugün korkutan haber geldi.

Henry Ford Kalp ve Damar Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre; iPhone 12’de MagSafe için yer alan bu mıknatıslar, kalp pili olan kişileri olumsuz etkiliyor. Hatta bazı durumlarda bu mıknatıslardan dolayı kalp pilinin durabileceği de belirtiliyor.

Bu açıklamlardan sonra Apple cephesinden de konuyla ilgili açıklama geldi. Apple da MagSafe teknolojisinin bu tip sorunlara yol açabileceğini doğruladı. Eğer kalp piliniz veya vücudunuzda başka bir implant varsa iPhone 12’yi o bölgeden en az 15 cm uzak tutmanız gerekiyor. Aksi durumda iPhone 12’deki MagSafe implant ile etkileşime girerek vücudunuza zarar veriyor.

Sağlık konusunda sürekli atılımlar yapan sürekli yenilikler duyuran Apple’ın böyle bir olayda isminin geçmesi oldukça kötü oldu. Eğer kalp piliniz varsa gerçekten de iPhone 12’yi vücudunuzdan uzak tutmanızda fayda var. MagSafe’in bobinleri maalesef ki ciddi hasalar verebilir veya ölümünüze neden olabilir. 

Apple bu hatasından muhtemelen ders alacak ve iPhone 13’te ya MagSafe’i daha güvenli hale getirecek ya da bu teknolojiyi bırakacak.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/mobil/iphone-12-olduruyor-saka-degil-6020d455fab3a301b900fc5b

Yorum Yap