1. Ana Sayfa
  2. Mobil Haberler
  3. iPhone hızlandırma teknikleri – Yavaşlayan iPhone nasıl hızlandırılır?

iPhone hızlandırma teknikleri – Yavaşlayan iPhone nasıl hızlandırılır?

iphone-hizlandirma-nasil-yapilir-2019-iphone-hizlandirma-yontemleri

iPhone hızlandırma tekniklerini bu yazımızda bir araya derledik ve iPhone cihazınızı hızlandırmak için yapmanız gereken işlemleri listeledik. Bilindiği üzere Apple, bilinçli olarak iPhone cihazları yavaşlattıklarını itiraf etmiş ve bunun üzerine büyük polemik yaşanmıştı. Bu açıklama sonrasında iPhone kullanıcıları da iPhone hızlandırma için çözüm aramaya başladı. Peki iPhone hızlandırma nasıl yapılır? Yavaşlayan iPhone hızlandırma teknikleri bu yazıda…

2019 yılı için iPhone hızlandırma teknikleri

Apple, bilindiği üzere iOS işletim sistemine yaptığı güncellemeler sonrasında bazı sistemlerin yavaşladığını ve bunun kasıtlı olarak yapıldığını itiraf etti. Bunun üzerine de kullanıcılar cihazlarını hızlandırmak için harekete geçti. Siz de aşağıdaki iPhone hızlandırma yöntemlerini kullanarak cihazınızı hızlandırabilirsiniz.

iphone-hizlandirma-cihazi-yeniden-baslatma

Cihazı Yeniden Başlatmak

Uzun süredir açık olan cihazınızı kapatmak ve yeniden başlatmak, cihazınızın performansını iyileştirmek için bir yoldur. Yaşanan birçok yavaşlık sorunu, cihazı yeniden başlattıktan sonra çözülebilir. Bu nedenle telefonunuzu hızlandırmak için ilk olarak cihazınızı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

iphone-hizlandirma-gereksiz-uygulamalari-silme

Gereksiz Dosya ve Uygulamaları Silmek

Cihazınızda yüklü olan uygulamalar, cihaz performansını doğrudan etkileyen bir diğer faktördür. Yüksek boyutlara sahip olan uygulamalar cihazınızı yavaşlatır ve eğer bu uygulamalar arasında silmeye müsait durumda olan uygulama varsa, bunları mutlaka telefonunuzdan silin.

Ayrıca yine telefonunuzda gereksiz dosya, fotoğraf, müzik ve video varsa bunları da silerek cihazınızda daha fazla depolama alanı açabilir ve böylece cihazınızın hız performansını doğrudan arttırabilirsiniz. Cihazınızda yeni boş alan yaratmak, sistem performansını olumlu yönde etkileyecektir.

iphone-hizlandirma-arka-planda-uygulama-yenile

Arka Planda Uygulama Yenile Özelliğini Kapatmak

iPhone cihazınızda yüklü olan uygulamaların bazıları arka planda otomatik olarak yenilenmektedir. İnternet bağlantınız varsa, uygulamalar otomatik olarak karşıdan veri yükleyerek arka planda kendilerini güncellerler. Bu özelliğin aktif olması, cihazınızın performansını olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle arka planda uygulama yenileme özelliğini devre dışı bırakarak telefonunuzun hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile seçeneğine dokunun ve Kapalı seçeneğini seçin ve arka planda uygulama yenileme özelliğini devre dışı bırakın.

iphone-hizlandirma-hareketi-saydamligi-azaltma

Saydamlığı ve Hareketi Azaltmak

Cihazın hız performansını etkileyen bir diğer faktör de grafiklerdir. Apple’ın iPhone cihazlarında var olan bazı grafik ve hareket özelliklerini devre dışı bırakarak (kapatarak) cihazınızın hız performansına olumlu katkı yapabilirsiniz. Bu işlemle birlikte cihazınızdaki yükü biraz da olsun alarak hızlı çalışmasına olanak sağlayabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için Ayarlar > Genel > Erişebilirlik yoluna gidin ve Saydamlığı Azalt seçeneğini aktifleştirin. Hareketi azaltmak için de Ayarlar > Genel > Erişebilirlik alanında yer alan Hareketi Azalt seçeneğine dokunun ve seçeneği aktif hale getirin.

Gereksiz Mesajları Silmek

Telefonunuza gelen SMS’lerin büyük bir bölümünü ne kadar önemsemeseniz de, bu mesajlar cihazınızda depolanmakta ve yer kaplamaktadır. Bu nedenden dolayı da iPhone’un yavaşlamasına sebep olur. Telefonunuza gelen SMS’leri temizlemeniz, cihaz performansını olumlu yönde etkiler ve hızlandırır. Mesajları temizlemek için, Mesajlar uygulamasına girin ve sol üstten Düzenle butonuna dokunun. Sonrasında mesajların yanında bulunan silme ikonuyla mesajları seçerek cihazınızdan silebilirsiniz.

Ayrıca tek tek mesajları silmek yerine Ayarlar’a giderek 30 gün sonra veya 1 yıl sonra şeklinde mesajların otomatik silinmesini de sağlayabilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Mesajlar yolunu izleyin ve Mesajları Tut seçeneğini 30 gün veya 1 yıl olarak değiştirin.

iphone-hizlandirma-siri-arama-onerileri

Siri Arama Önerileri’ni Kapatmak

Eğer eski model bir iPhone cihaza sahipseniz, Apple’ın sesli asistanı Siri’nin arama önerilerini kapatarak telefonunuzu hızlandırabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için Ayarlar > Siri ve Arama yolunu izleyip Arama Önerileri ve Ara Komutu Önerileri özelliklerini devre dışı bırakın.

Yorum Yap