1. Ana Sayfa
  2. Mobil Haberler
  3. iPhone’da maskeyle Face ID’yi çalıştırdık!

iPhone’da maskeyle Face ID’yi çalıştırdık!

iphone-kilidi-1.jpeg

Henüz Beta sürümünde olan iOS 14.5 ile gelen yeni özellik sayesinde maske kullanırken Face ID ile telefon kilidini açmak artık mümkün. Sizler için bu özelliği deneyerek nasıl çalıştığını anlatttık.

iOS 14.5 sayesinde maske ile Face ID kilidini açtık

Pandemi süreciyle birlikte yüz tanıma sistemlerinin işlevleri giderek azaldı. Özellikle kalabalık ortamlarda maske çıkararak akıllı telefonlarımızın kilidini açmak riskli olduğu için birçok kullanıcı parola kullanmayı tercih etmeye başladı.

Apple, geçtiğimiz günlerde yayınladığı iOS 14.5 Beta ile birlikte Apple Watch sahibi olan kullanıcılar için yeni bir özellik sundu. Artık Apple Watch kullanıcıları, maske kullanırken yüz tanıma özelliğini kullanarak ekran kilidini açabilecek.

Şirket, her ne kadar sistemin çalışma prensibini açıklamasa da bazı analistler kullanıcıların göz bölgesini tanıyarak ekran kilidini açtığını belirtiyor. Bu özelliği denemek için Ayarlar menüsünde yer alan Face ID sekmesine girerek Apple Watch seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor.

Apple Watch cihazınızı telefona yaklaştırdıktan sonra telefonu yüzünüze bakacak şekilde çevirdiğinizde akıllı saatiniz titreyerek kilit bu Apple Watch ile açıldı uyarısı veriyor. Akıllı telefonunuzu uzaktan açmaya çalıştığınızda sistem buna izin vermiyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/iphoneda-maskeyle-face-idyi-calistirdik

Yorum Yap