1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. İran’dan Signal’e erişim engeli

İran’dan Signal’e erişim engeli

signal-e-iran-da-erisim-engeli-geldi.jpg

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘ın yeni sözleşmesi nedeniyle tüm dünyada büyük bir dijital göç başladı. İnsanlar ilk tercih olarak Telegram‘a ve Signal‘e yöneldiler. Telegram ve Signal barındırdıkları özellikler ve sunduğu güvenlik sayesinde oldukça fazla kullanıcı çekti.

İran, Signal’i engellemek için bant genişliğini kıstı

İran’da popüler bir uygulama olan Telegram özellikle kanal sistemi ile oldukça fazla kullanılıyor. Telegram kanalları sayesinde insanlar birçok habere ulaşabiliyor. İran’daki kullanıcılar WhatsApp gizlilik sözleşmesi ile birlikte Signal’i keşfetti. Al Jazeera‘ya göre, İran’daki Signal kullanıcıları Pazartesi gününden beri uygulamada bağlantı sorunları yaşadıklarını bildirdi. Tüm dünyadaki internet sansürlerini izleyen bir proje olan The Open Observatory of Network Interference, Pazartesi Signal’in tıkanmasına dikkat çekti.

Sorunların bir kısmı 14 Ocak‘ta başladı ve İran hükümeti, uygulamanın yerel mağazadan kaldırılmasını talep etti. İran hükümetinin bu kısıtlama çabası WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesinin ortaya çıkması ile birlikte geldi. Signal, Twitter üzerinden İran halkının kısıtlamayı haketmediğini ve sansürsüz bir iletişim için çabaladıklarını bildirdi.

Kaynak: https://shiftdelete.net/signal-e-iran-da-erisim-engeli-geldi

Yorum Yap