1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Joe Biden TikTok ve WeChat yasaklarını durdurdu

Joe Biden TikTok ve WeChat yasaklarını durdurdu

joe-biden-tiktok-ve-wechat-yasaklarini-durdurdu.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni Başkanı Joe Biden, Çinli sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat aleyhindeki yasal işlemleri durdurdu.

Eski Başkan Donald Trump, ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğu gerekçesi ile görevde olduğu dönemde WeChat ve TikTok‘u yasaklamaya çalıştı. Trump’ın görevdeyken Çinli sosyal medya uygulamalarına karşı başlattığı yasal işlemler, Joe Biden tarafından duraklatıldı.

Çinli sosyal medya şirketleri için yasal işlemler askıya alındı

Yeni ABD yönetimi, uygulamaların gerçekten bir tehdit oluşturup oluşturmadığını gözden geçirirken yasal işlemlerin askıya alınmasını talep etti.

Yasal belgelerde belirtilen ertelenme neticesinde her iki uygulamada ABD’de çalışmaya devam edebilecek. Hatırlayacağınız üzere Trump, Çin firmaları tarafından geliştirilen ve sahip olunan mobil uygulamaların ABD’deki yaygınlaşmasının “ABD’nin ulusal güvenliğini, dış politikasını ve ekonomisini” tehdit ettiğini iddia etmişti.

Yasal işlem başlatılan uygulamaların ABD’deki yerine baktığımızda ise WeChat‘in dünya çapında bir milyardan fazla kullanıcısı var, ancak şirket ABD’nin gelirinin yalnızca % 2‘sini oluşturduğunu söylüyor.

Ek olarak video paylaşım uygulaması TikTok‘un dünya çapında yaklaşık 800 milyon kullanıcısı var ve bunların 100 milyonu ABD’de.

Ayrıca uygulamanın sahibi ByteDance‘ın, ülkedeki yasağı önlemek adına TikTok’un ABD varlıklarınının yeni bir işletmeye devredilmesini sağlayacak bir anlaşmayı sonuçlandırmak için yazılım şirketi Oracle ve süpermarket devi Walmart ile görüştüğünü belirtelim.

Kaynak: https://shiftdelete.net/joe-biden-tiktok-ve-wechat-yasaklarini-durdurdu

Yorum Yap