1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Koronavirüsü Etkisiz Hale Getiren Hava Temizleyicisi Geliştirildi

Koronavirüsü Etkisiz Hale Getiren Hava Temizleyicisi Geliştirildi

koronavirusu-etkisiz-hale-getiren-hava-temizleyicisi-gelistirildi

Tüm dünya genelinde 10 milyondan fazla insana bulaşan ve 500 binden fazla kişinin de ölümüne yol açan Koronavirüs (COVID-19) ile ilgili heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. Houston Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacılar, Koronavirüs’ün etkisini sona erdiren bir hava temizleyicisi geliştirdi.

Virüsü Öldüren Hava Temizleyicisi Geliştirildi

Houston Üniversitesi araştırmacıları, Galveston Ulusal Laboratuvarı’nda uygulanan testlerde COVID-19 hastalığına yol açan koronavirüsün %99,8 oranla geliştirilen hava temizleyicisinden tek geçişte etkisiz hale geldiğini ifade etti. Hava filtresinde 200 derece ısıtılmış nikel köpük barındıran hava temizleyicisi, hakkında araştırmanın yazarlarından Zhifeng Ren, “Bu filtre, hava limanlarında, uçaklarda, ofis binalarında, okullarda ve yolcu gemilerinde COVID-19’un yayılmasını durdurmak için kullanılabilir. Virüsün yayılmasını kontrol altına almaya yardımcı olması toplum için oldukça kullanışlı olabilir.” dedi.

koronavirus-olduren-hava-filtresi

70 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda Koronavirüs’ün barınamayacağını bilen araştırmacılar, hava temizleyicisini geliştirirken filtre bölümünün sıcaklığını 200 derecede sabit tuttu. Böylece virüsün aniden etkisiz hale gelerek öleceği planlandı. Öte yandan araştırmacılar, filtrenin harici bir kaynakla değil elektrikle ısıtılması sayesinde filtreden kaçan ısı miktarının minimuma indirildiğini söyledi. Yerel bir çalışma atölyesinde üretilen bir prototip, ilk olarak Ren’in laboratuvarında voltaj/akım ve sıcaklık arasındaki ilişki için test edildi ve daha sonrasında virüsü öldürme kapasitesi için Galveston laboratuvarında test edildi.

Yorum Yap