Teknoloji Haberleri

Mars Görevi İçin NASA’dan Yeni Astronot Kıyafeti

NASA, 2033'te gerçekleştirmeyi planladığı ilk insanlı Mars görevi için hazırlıklarını sürdürüyor. Son olarak NASA'nın üzerinde çalıştığı yeni astronot kıyafeti ile Mars görevi esnasında yaşanacak olumsuzlukların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), tüm insanlığın ve uzay meraklılarının büyük merak ve heyecanla beklediği Mars görevi için hazırlıklarını sürdürüyor. NASA, son olarak Mars görevinde kullanılacak yeni astronot kıyafetlerini tanıttı.

Yeni Astronot Kıyafeti, Mars’ın Olumsuzluklarını Engellemeyi Hedefleyecek

NASA’nın geliştirdiği yeni astronot kıyafeti, Mars görevinde kullanılacak ve astronotları yerçekimi konusunda bir hayli rahatlatacak. Geliştirilen kıyafet, sanal bir yerçekimi oluşturuyor ve uzayın olumsuz etkileriyle karşı karşıya kalmamayı sağlıyor.

Öte yandan astronotların Mars görevi esnasında uzun bir süre boyunca Mars yüzeyinde kalmasından dolayı vücutlarında oluşabilecek olumsuzluklar ve hastalıklar da hesaba katılıyor. Bunun için ise Neeki Ashari ve ekibi tarafından geliştirilen hareketli yerçekimi kıyafeti, kan akışını vücudun alt kısmına kaydırıyor. Kıyafet, beraberinde kemik ve kas yoğunluğunu korumak için yer reaksiyonu kuvvetleri oluşturuyor.

neeki-ashari-mars-astronot-kiyafeti

Hazırlanan özel kıyafetler, astronotların Mars görevini kolaylaştırmak ve başarıyla tamamlamayı hedefliyor. Bilindiği üzere NASA, 2033 yılında Mars’a ilk insanlı araç göndermeyi ve Mars yüzeyinde astronotların görev yapmasını planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu