1. Ana Sayfa
  2. Uygulama Haberleri
  3. Microsoft, TikTok’u Satın Almak İçin Harekete Geçti

Microsoft, TikTok’u Satın Almak İçin Harekete Geçti

microsoft-tiktok-u-satin-almak-icin-harekete-gecti

The New York Times tarafından ortaya atılan iddiaya göre Microsoft, Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’u satın almak için masaya oturduğu fakat sürecin hangi aşamada olduğunun ise bilinmediği kaydedildi. Öte yandan yaşanan bu satın alma sürecinin ABD Başkanı Donald Trump’ın TikTok’u yasaklamaya yönelik adımlar atmayı değerlendirdiklerini açıklamasının ardından gündeme geldiği ifade edildi.

Microsoft, TikTok’u Satın Alarak Sosyal Medyaya Atılmak İstiyor

Şimdiye kadar sosyal medya pazarında yeteri kadar etkin rol oynayamayan Microsoft, iddialara göre TikTok’u satın alarak sosyal medyada ön planda olmayı da hedefliyor. Bilindiği üzere daha önceden de sosyal medya pazarında yer almak için çeşitli atılımlar yapan Microsoft, bir sonuç elde edememişti.

Microsoft’un sosyal medya platformları arasında Facebook şirketinin Facebook, Instagram ve WhatsApp’tan oluşan dominantlığını kırmak istediği ve aynı zamanda Twitter ile de yarışa girerek sosyal medya pazarına hakim olmak istediği de bu gelişmeye dair yapılan yorumlar arasında öne çıkıyor.

ABD’de TikTok’un Yasaklanma Tartışmaları

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Temmuz ayı başında TikTok uygulaması da dahil olmak üzere Çin merkezli sosyal medya uygulamalarını yasaklamayı planladıklarını duyurmuştu.

Başkan Donald Trump ise TikTok’un Çin yönetimiyle bağlantıları nedeniyle ABD’de yasaklanıp yasaklanmayacağı tartışmalarına ilişkin, “Bu konuya bakıyoruz. Bu konuda bir karara varmayı düşünüyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin de TikTok konusunda çalışma yaptıklarını belirterek, ellerinde birkaç farklı seçenek olduğunu ve Başkan Trump’a bir öneri sunacaklarını söylemişti.

ABD genelinde ve dünya çapında 800 milyon aktif kullanıcıya sahip olan TikTok’un, kullanıcılarının kişisel bilgilerini Çin yönetimine bildirdiği iddia ediliyor. Çok sayıda Amerikalı uzman, firmanın, ABD’nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğu yönünde görüş bildiriyor.

Yorum Yap