1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Mısır’da TikTok Fenomeni 5 Kadın Hapis Cezası Aldı

Mısır’da TikTok Fenomeni 5 Kadın Hapis Cezası Aldı

misir-da-tiktok-fenomeni-5-kadin-hapis-cezasi-aldi

Sosyal medya devleri arasına girmeyi başaran ve dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılan TikTok, ülkemizde de 20 milyonu aşkın kullanıcı sayısıyla bir hayli dikkat çekiyor. Fakat kullanıcıların TikTok’ta yayınladığı bazı içerikler, başlarına bela olabiliyor. Şimdi de Mısır’da TikTok fenomeni 5 kadın, hapis cezasına çarptırıldı.

Mısır’da 5 Kadın, TikTok Nedeniyle Hapis Cezasına Çarptırıldı

Son zamanlarda Microsoft’un TikTok’u satın alma girişimiyle ve ABD Başkanı Donald Trump’ın TikTok’u yasaklama tehdidiyle gündeme gelen uygulama, şimdi de farklı bir konuyla yeniden gündemde.

Mısır’da yaşayan TikTok fenomeni 5 kadın, aile değerlerini ihlal eden videolar yayımladıkları gerekçesiyle hapis cezası aldı. Birçok insan hakları grupları, yetkililere genç kadınları serbest bırakma çağrısında bulundu. Sosyal medyada takipçi sayısını artırmak isteyen birçok kullanıcı, beğenilme amacıyla farklı tarzda videolar çekmeye başladı.

Mayıs ayında tutuklanarak iki yıl hapis cezasına çarptırılan TikTok fenomeni Mawada el Adham’ın ablası Rahima konuyla ilgili, “Büyük bir şok yaşadık. Kardeşim yanlış bir şey yapmadı. Sadece meşhur olmak ve beğenilmek istiyordu.” açıklamasında bulundu.

TikTok fenomenine verilen hapis cezası hakkında açıklama yapan savcı, videoların ahlaka aykırı olduğunu belirtti. 22 yaşında üniversite öğrencisi olan Mawada, ünlü şarkılara eşlik edip dans ettiği videolar paylaşmıştı. Ancak Mawada, hapis cezasına çarptırılan tek kadın fenomen değil. Aynı kaderi yaşayan dört kadın TikTok fenomeni de şuan parmaklıklar ardında. TikTok fenomenleri, hapis cezasına ek olarak 20’şer bin dolarlık para cezasını da ödemek zorundalar.

Yorum Yap