1. Ana Sayfa
  2. Donanım Haberleri
  3. Monitör alırken nelere dikkat edilmeli?

Monitör alırken nelere dikkat edilmeli?

monitor-alirken-dikkat-etmeniz-gerekenler.jpg

Teknoloji ekipmanları her geçen gün gelişmeye ve yenilenmeye devam ediyor. İçerisinde bulunduğumuz dönemde özellikle kullanıcıların, daha verimli çalışabilmesi ve iş akışını kontrollü yönetebilmesi adına gerekli hale gelen donanımlar, aynı zamanda içerisinde pek çok detayıda barındırıyor. Satın alma noktasında önem arz eden bu detaylar özellikle fiyat performans açısından önem arz eder hale geldi. O sebeple bu yazımızda, en önemli teknolojik ekipmanların başında yer alan monitörü satın alırken dikkat etmeniz gereken noktaları derledik.

Ekran Tipi

Monitör seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenlerin başında ilk olarak ekran yani panel tipi gelmektedir. Günümüzde piyasadaki monitörlerde yaygın olarak iki tip panel bulunuyor. Bunlardan birincisi, ucuz fiyat ve yüksek ekran yenileme hızları ile dikkat çeken TN paneldir. Diğer ise renk gösterimi açısından oldukça başarılı olan ve profesyonel kullanıcıların tercihi olan IPS paneldir. Bu panel tipi, TN panellere göre daha düşük tepki süresi ve yenileme hızlarına sahiptir.

Monitör seçimi yaparken, kullanım alanınıza göre panel seçiminizi yapmalısınız. Profesyonel bir kullanıcı iseniz IPS panel, günlük kullanım için ise TN panel seçebilirsiniz.

Ekran Boyutu

Monitör tercih ederken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise ekran boyutudur. Piyasada birçok farklı boyutta ekran boyutuna sahip monitör bulunsuda, satın alım noktasında ihtiyacınıza yönelik tercih yapmanız faydanıza olacaktır. Örneğin çok kapsamlı işleri bir arada yapmanız gerekiyorsa, 27-32 inç bir monitör tercih etmelisiniz. Ancak günlük kullanım noktasında 24 inç bir monitör ihtiyacınıza cevap verecektir.

Kaynak: https://shiftdelete.net/monitor-alirken-dikkat-etmeniz-gerekenler

Yorum Yap