1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Myanmar’da internetin fişi çekildi

Myanmar’da internetin fişi çekildi

myanmar-internet-fisi-cekildi.jpg

 

Myanmar‘da yapılan darbe sonrasında yapılan protesto gösterilerinin bastırılması için internet bağlantısına kısıtlama getirildi. Myanmar Ordusu’nun yaptığı darbe sonrasında protestoya başlayan Myanmar halkı, sosyal medya üzerinden iletişim kuruyordu.

Gelen son haberlerde, bugün itibariyle Myanmar’da internet bağlantısının büyük oranda kesintiye uğradığı belirtildi. Birçok sosyal medya platformuna getirilen engellemenin VPN ile aşıldığı aktarıldı. Ancak son kısıtlama sonrasında Myanmarlıların VPN de kullanmakta büyük sorun yaşadığı kaydedildi.

Myanmar darbe yönetimi internet için kısıtlama getirdi

Bütün dünyanın dikkatini çeken darbe sonrasında darbeciler protestoları engellemek için çeşitli yollara başvuruyor. Bu yolların başında da iletişim kesilmesi bulunuyor. Gelen bilgilere göre Myanmar’da bugünün internet kullanımının, ortalamalara göre yüzde 84 düştüğü aktarılıyor. Kısıtlamayla birlikte Facebook, Twitter ve Instagram’ın engellendiği belirtiliyor.

Myanmar yönetimine darbe yapan askeri rejimin internet için ne kadar kısıtlama uygulayacağı henüz bilinmiyor. Ancak söz konusu ülkede büyük çaplı protestoların olduğu ve bu nedenle uzun süre internet erişim kısıtlaması yapılabileceği aktarılıyor.

myanmar internet

Daha önceden de farklı ülkelerde yapılan darbe ve darbe girişimlerinde internet ve iletişim sistemlerine kısıtlama yapıldığı görülmüştü. Myanmar da bu konuda son örnek oldu. Dünya, Myanmar’da gerçekleşen darbe sonrasında neler yaşanacağını merak ediyor. Protestocuların internet üzerinden iletişimin kesilmesinden sonra ne yapacağı da merak edilen konular arasında.

 

Kaynak: https://shiftdelete.net/myanmar-internet-fisi-cekildi

Yorum Yap