1. Ana Sayfa
  2. Uzay Haberleri
  3. NASA, Perseverance Uzay Aracını Mars’a Gönderdi

NASA, Perseverance Uzay Aracını Mars’a Gönderdi

nasa-perseverance-uzay-aracini-mars-a-gonderdi

NASA, bugün fırlattığı Atlas V roketi ile Kızıl Gezegen Mars’a Perseverance uzay aracını başarıyla gönderdi. Türkiye saati ile 14:50’de yolculuğuna başlayan Perseverance uzay aracı, Mars yüzeyindeki bir krater gölü üzerinde araştırma yapacak ve yaşam izi arayacak. Ayrıca Perseverance, hedefine vardıktan sonra toprak örnekleri de toplayarak araştırmalar için büyük bilgi sağlayacak.

Perseverance, Mars’ta Yaşam Arayacak

Yıllardan beri uzay çalışmaları ve uzay araştırmaları için önemli bir konu olan Mars için yeni bir keşif görevi daha düzenleniyor. NASA’nın yeni Mars görevi ile Kızıl Gezegen’de yaşam aranacak. Atlas V roketi ile gönderilen Perseverance uzay aracı, hesaplamalara göre 2021 yılının Şubat ayında Mars’a varacak ve görev başlayacak.

perseverance-uzay-araci-mars

Perseverance uzay aracı, Mars’a varış yaptıktan sonra önceden üzerinde çalışılmamış olan kurumuş bir krater gölü üzerinde çalışacak. Mars yüzeyinde yaşam araştırması yapacak olan Perseverance, Mars’ta yaşam olup olmadığına dair önemli veriler toplayacak. Perseverance eğer Mars yüzeyine başarılı bir şekilde iniş gerçekleştirirse, Mars yüzeyine inen 5. NASA aracı olmayı başaracak.

Çalışmalar sırasında iki yıl boyunca örnekler toplayacak olan NASA uzay aracı, Mars yolcuğunu 2031 yılında tamamlayarak Dünya’ya dönecek. Ayrıca robotun özellikleri incelendiğinde 20 kamera, 2 mikrofon, lazer, helikopter ve bilimsel ekipmanları kendisini gösteriyor.

Yorum Yap