1. Ana Sayfa
  2. Uzay Haberleri
  3. Neowise Kuyruklu Yıldızı, İstanbul ve Van’da Gözlemlendi

Neowise Kuyruklu Yıldızı, İstanbul ve Van’da Gözlemlendi

neowise-kuyruklu-yildizi-van

Mart ayında NASA’nın keşfettiği son 25 yılın en parlak kuyruklu yıldızı Neowise, İstanbul ve Van’da gözlemlendi. Dünyaya en yakın konumundan geçerek çıplak gözle görülebilir olan Neowise kuyruklu yıldızı, çeyrek asır içerisinde Kuzey Yarım Küre’de gözlemlenen en parlak kuyruklu yıldız olma özelliğini taşıyor.

Neowise: Son 25 Yılın En Parlak Kuyruklu Yıldızı

Adını “NEOWISE” teleskobundan alan ve çeyrek asırın en parlak kuyruklu yıldızı olan “C/2020 F3 Neowise”, geçtiğimiz hafta Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür’ün yörüngesinden ayrıldı ve 3 Temmuz’da Güneş’e en yakın konumdan geçti. Güneş’in yanından yaptığı yakın geçiş nedeniyle parlaklığı artan ve kuyruğu uzayan Neowise, bu haliyle gün batımından kısa bir süre sonra Dünya’dan göründü.

neowise-kuyruklu-yildizi
Fotoğraf: Süleyman Akgüneş

NASA’daki bilim insanlarına göre, yaklaşık 5 kilometre çapında olan Neowise’ın çekirdeği Güneş sisteminin 4,6 milyar yıllık kökenlerinden gelen isli bir malzemeyle kaplı. NASA yetkilileri kuyruklu yıldızı net olarak görebilmek için yine de bir dürbünün daha etkili olacağı görüşünde.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev alan NASA astronotu Bob Behnken ise geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından Neowise kuyruklu yıldızından bir kareyi takipçileriyle paylaşmıştı. Behnken’in paylaşımı birçok kişi tarafından paylaşılmış ve beğeni toplamıştı.

Yorum Yap