1. Ana Sayfa
  2. Yaşam Haberleri
  3. Otomotiv sektöründe çip krizi büyüyor!

Otomotiv sektöründe çip krizi büyüyor!

araba-32mm-cover-9u4a_cover.jpg

Otomotiv sektörünü yaklaşık olarak 61 milyar dolar zarara uğratacak “çip sorunu” için ABD merkezli otomobil üreticileri, Tayvan hükümeti ve konuyla ilgili yöneticilerle bir görüşme gerçekleştirecek.

Otomotiv sektöründe çip krizi büyüyor!

Bloomberg‘in haberine göre Biden yönetimindeki ABD hükümeti, Tayvan hükümetiyle ve otomotiv sektörü yetkilileriyle beraber bir toplantı çağrısında bulundu. ABD’li üreticilerin, Tayvan hükümetine, çip üretimini arttırması yönünde baskı yapması bekleniyor.

Dışişleri Bakan Vekili Matt Murray ve Ticaret Bakan Vekili Richard Steffens Perşembe günü Tayvan Ekonomi Bakanı Wang Meihua ile görüntülü bir görüşme gerçekleştirecek.

Tayvan’ın önde gelen çip üreticilerinden olan Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) ve MediTek’in yöneticilerinin de yaşanan çip sorununu çözüme kavuşturmak amacıyla görüşmelere katılacakları belirtildi.

General Motors ve Ford Motor‘un, araba üretiminde kullanılacak gerekli çipi, yeterli sayıda temin edememeleri sebebiyle 61 milyar dolarlık bir zarara uğramalarının an meselesi olduğu düşünülüyor.

Başta TSMC olmak üzere, Tayvanlı üreticiler dünyanın en iyi çip üreticileri arasında yer alıyor. Telefondan, bilgisayara, televizyondan video kameralara kadar farklı alanda kullanılan çiplerin üretiminin büyük bir kısmı Tayvanlı üreticiler tarafından gerçekleştiriyor.

Başta Mercedes-Benz’in üretici firması Daimler ve Volkswagen bu konu hakkındaki açıklamalarda, tüm sektörün stok sıkıntısı çektiğini belirtmiş, ancak bu sıkıntının detayları konusunda bilgi vermemişti.

Bu arada Honda, Japonya’da bulunan fabrikasındaki araba üretimini 4 bin adet azaltacağını açıklamıştı. 

Samsung Electronics, otomotiv sektöründe yaşanan çip krizinden sonra, ABD’de üst düzey bir çip üretimi tesisi kurmak için 10 milyar dolardan fazla yatırım yapmayı planladığını açıklamıştı. Her şey için henüz çok erken olduğunu ve projede değişiklikler olabileceğini belirten Samsung, anlaşmaların gerçekleşmesi durumunda tesis inşaatının bu yıl başlayabileceğini, 2022 yılına kadar ana ekipmanlar kurulacağını ve tesisin de 2023 yılında tamamlanmış hale gelebileceğini açıklamıştı. 

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/otomobil/otomotiv-sektorunde-cip-krizi-buyuyor-6013e77a2d5a9d3b7173e0e6

Yorum Yap